Čištění šperků

Napsal/a:{neznám}
Přidáno:01.03.2016
Počet odpovědí:1 odpovědí


Rady pro: Čištění šperků

0/5
   ( 0 hlasů)
Admin 23.června 2016 napsal:

Nejjednodušší způsob, jak vyčistit zlaté šperky, je vyvařit je v mýdlové vodě. Můžeme použít i jiný způsob, poněkud složitější. Šperky ponoříme na dvě hodiny do teplého roztoku utvořeného z patnácti gramů chlorovaného vápna, patnácti gramů jedlé sody, pěti gramů soli a sto gramů vody. Potom je omyjeme vodou, do které přidáme sodu (jednu lžičku na jeden litr vody).

Když kameny v prstenech ztratily svůj lesk, musíme šperky omýt ve vodě se čpavkem (dáváme šest kapek čpavku na sklenici vody). Potom je opláchneme čistou vodou a vyleštíme flanelovým hadříkem. 

Drobné, ozdobně členěné zlaté šperky musíme namočit do mýdlové vody a opatrně vyčistit měkkým zubním kartáčkem. 

Zlatý řetízek nejlépe vyčistíme tak, že ho vložíme do láhve s roztokem mýdla nebo pracího prostředku a lahví několikrát zatřepeme.

Šperky ze stříbra a alpaky nejdříve omyjeme v teplé mýdlové vodě a potom je přetřeme měkkým hadříkem, který namáčíme do směsi čpavku a práškové křídy. Necháme oschnout a vyleštíme flanelovým hadříkem do vysokého lesku.

Stejným způsobem čistíme také šperky z jantaru a slonové kosti, jen s tím rozdílem, že směs čpavku a křídy nenecháváme uschnout, ale opláchneme ji čistou vodou a šperky vytřeme do sucha. Stříbrné šperky, které nosíte jen občas k slavnostním příležitostem, ukládáme zabalené do černého papíru, potom nezčernají.

Poradit:

s