Kam umístit elektronické zabezpečovací systémy

Jak udělat, Jak na to
18.02.2022

Uvažujete nad zabezpečením svého domu nebo bytu, ale nejste si jisti, jaké zabezpečovací systémy byste měli použít, a hlavně kam je vhodné je umístit? Nejlepší je, pokud se obrátíte na bezpečnostní agenturu TOP security, kde vám s výběrem i instalací elektronických zabezpečovacích systémů poradí.

Proč je dobré svůj dům a byt zabezpečit elektronickými systémy

Nechat hlídat svůj majetek elektronickými pomocníky se vyplatí, a to hned z několika důvodů. Zabezpečovací systémy (EZS/PZTS) střeží prostory před vloupáním, upozorní včas na vznikající požár nebo mohou detekovat zaplavení vodou.

Na zloděje může zapůsobit už jen samotná přítomnost EZS. Pravděpodobně si svůj plán rozmyslí, pokud uvidí, že máte majetek zabezpečený. S vědomím, že je váš domov v bezpečí, budete mít jistě klidnější spaní. Pokud máte domácnost pojištěnou, můžete díky EZS v případě pojistné události získat i větší pojistné plnění.

Z čeho je zabezpečovací systém pro domy a byty složen

Elektronické zabezpečovací systémy se skládají z centrální ústředny a dalších komponent, které jsou na ni připojeny. Zpravidla se jedná o různé typy čidel, detektorů, ovládacích klávesnic, alarmů, sirén a dálkových ovladačů. Celý systém EZS může fungovat na drátovém nebo bezdrátovém principu. Záleží, kterému dáte přednost. Orientační příklad zabezpečení domu a ceny naleznete ZDE.

Kam umístit alarm

Kam umístit jednotlivé části elektronického zabezpečovacího systému

Centrální ústředna by měla být umístěna na místě, které je bezpečné a kde nehrozí přehřátí systému. Může se jednat o technickou místnost, komoru nebo výklenek v chodbě.

Ovládací klávesnice by měla být dobře přístupná a umístěná nejlépe v oblasti vstupu do domu nebo bytu, a to jak do střeženého prostoru, tak i mimo něj.

Detektory se umisťují podle funkce, kterou mají vykonávat:

  • Detektory pohybu se instalují do rohu místností, do výšky okolo 2 m tak, aby nebyly ničím stíněné a aby nemířily na zdroj tepla.
  • Detektory tříštění skla by měly mířit na skleněné výplně a být v dosahu do 9 m. Výška instalace se pohybuje kolem 2 m nad zemí.
  • Detektory otevření dveří a oken neboli magnetické spínače se instalují přímo na rámy dveří a oken.
  • Požární detektory neboli elektronické požární systémy (EPS) se umisťují zpravidla na stropy ve středu místností nebo nad místo, kde se dá předpokládat vznik požáru. Zjistit více o ESP

Součástí EZS mohou být také zvukové alarmy (sirény). Využít se dají exteriérové sirény umisťované kamkoli na plášť objektu (zpravidla na štít) nebo interiérové sirény, které se umisťují na místa, kde je nepoškodí povětrnostní podmínky.

Myslete na to, že elektronické zabezpečovací systémy by měla nejlépe instalovat bezpečnostní agentura, která vám dokáže doporučit ideální řešení zabezpečení, připraví cenový návrh, celý systém namontuje a postará se i o jeho servis a revize.

Další možnosti zabezpečení domu naleznete v tomto článku.