Jaké jsou možnosti zabezpečení domu?

Jak udělat, Jak na to
28.06.2019

Recept na efektivní zabezpečení domu je snadný. Kupte si pořádné klubko ostnatého drátu a pečlivě ho v několika řadách natáhněte kolem pozemku. Okolo domu vykopejte příkop a napusťte ho vodou. Ke vchodovým dveřím nezapomeňte přistavět padací most. Anebo využijte moderní způsoby zabezpečení, abyste nevypadali jako blázni.

Elektronický zabezpečovací systém (EZS) – šikovný pomocník do každé domácnosti

Komplexní zabezpečení domu zajišťuje elektronický zabezpečovací systém, který je známý pod zkratkou EZS. Je to vlastně soubor několika zařízení. Srdcem celého systému je ústředna, která je propojená s dalšími komponenty. Do systému lze zapojit například detektory pohybu, teploty, tříštění skla a další. Obdobně můžete do elektronického zabezpečovacího systému přidat i čidla pro únik vody a CO2, aby bylo vaše zabezpečení domu ještě kvalitnější.

Ústředna vyhodnotí potenciální rizika a zareaguje dle nastavení. Spustí alarm, zavolá na přednastavené telefonní číslo, nebo majitele upozorní na krizovou situaci prostřednictvím SMS, případně MMS. Elektronický zabezpečovací systém můžete propojit také s pultem centrální ochrany (PCO), který nepřetržitě monitorují specializovaní pracovníci. Je to efektivní propojení moderních technologií a lidského faktoru. V krizové situaci je možné do střeženého objektu vyslat výjezdní skupinu, kontaktovat složky integrovaného záchranného systému nebo kontaktovat majitele a domluvit se na dalším postupu.

Milovníci moderních technologií ocení i další funkce elektronických zabezpečovacích systémů. Pomocí elektronického zabezpečovacího systému si můžete doma (nebo na chalupě, či kdekoliv jinde) vytvořit vlastní chytrou síť. Co to znamená? Budete moci ovládat elektrospotřebiče na dálku. Když budete na dovolené, budete moci zapínat a vypínat osvětlení uvnitř domu, aby to odrazovalo potenciální zloděje. Zároveň si prostřednictvím aplikace budete moci zapnout kotel před příjezdem domů. A určitě vás napadnou i další způsoby využití.

Co radi bezpečnostní agenturaCo radí bezpečnostní agentura?

Elektronická požární signalizace (EPS)

Požár znamená velké potenciální riziko. Pokud se nezačne hasit včas, dojde k obrovským škodám na majetku. Mnohdy jsou následky fatální a celá budova se musí zbourat, případně musíte provést rozsáhlou rekonstrukci. A to nemluvíme o nebezpečí pro lidi uvězněné v hořícím objektu. Přitom existuje efektivní zabezpečení domu proti požáru. Jmenuje se elektrická požární signalizace. Seznamte se.

Systém elektronické požární signalizace dokáže detekovat a lokalizovat vzniklá ohniska požáru hned v počátečních stádiích, proto je mnohem snazší požár uhasit a zabránit rozsáhlým škodám. Součástí elektrické požární signalizace jsou zpravidla hlasové výstražné systémy, které upozorní přítomné osoby na vzniklý požár, aby mohly včas opustit budovu. Systém umí také vyslat poplašnou zprávu přímo hasičskému záchrannému sboru, aby mohl provést profesionální zásah a omezit riziko spojené s požárem na minimum. Některé systémy elektronické požární signalizace mají i vlastní komponenty, které brání požáru nebo dokonce provádí protipožární zásah.

Moderní kamerové systémy s mnoha funkcemi ohlídají každé zákoutí

Zabezpečení domu pomocí kamerového systému je v poslední době velmi rozšířený trend. Popularitě nahrává, že pořizovací cena neustále klesá. Na druhou stranu funkcionalita se soustavně zlepšuje.

Kamera na viditelném místě odradí potenciální pachatele Ti vidí, že to se zabezpečením domu myslíte vážně. Kdyby se náhodou někdo přeci jen rozhodl pro páchání trestného činu, budete mít z moderního kamerového systému důkazní materiál pro policii a v konečném důsledku i pro soud. Důležitou funkcí kamer je soustavné monitorování hlídaného prostoru. Aktuální situaci si navíc prohlédnete v reálném čase prostřednictvím internetu.

Aby byl kamerový systém plně funkční, musí být vhodně navrhnutý a nastavený. Pokud o kamerovém zabezpečení domu přemýšlíte, měli byste kontaktovat odborníky z bezpečnostní agentury a společně zvolit nejvhodnější řešení. Každý prostor je unikátní, proto i jeho zabezpečení podléhá speciálním požadavkům. Někde se vyplatí kameru nainstalovat ke vstupu domu, jinde k příjezdové cestě, nebo před garáž. Záleží na konkrétní situaci. Odborníci poradí i s výběrem dalších funkcí – noční přísvit, otáčení kamery, zoom, inteligentní detekce obrazu atd.

Zabezpečovací systémyZabezpečovací systémy

Přístupové systémy a chytré zámky

Velkou výhodou je, že chytrý zámek hlídaný objekt zamkne pokaždé, když zavřete dveře. Nikdy nezapomene. Do hlídaného prostoru se navíc dostanou jen osoby, které mají přístupové oprávnění. Podle zvoleného přístupového systému se do hlídaného prostoru dostanete buď pomocí kódů a hesel, čipových karet, otisků prstů, skenů oka nebo obličeje. 

Příjemným benefitem je, že instalace přístupových systémů a chytrých zámků je velice snadná. Nebudete muset řešit žádné velké stavební úpravy. Jednoduchá je i správa systému. Všechno si jednoduše nastavíte pomocí aplikace v mobilním telefonu.

Fyzická ostraha pro maximální bezpečí

Potřebujete nadstandardní zabezpečení domu? V takovém případě doporučujeme využít služeb fyzické ostrahy. Ideálně v kombinaci s dalšími typy zabezpečení.

Proškolení pracovníci budou pravidelně (nebo i nepravidelně) provádět obchůzky střeženého místa. V případě potřeby si dohodnete i stálou ostrahu. Při výkonu práce jim mohou pomáhat i speciálně vycvičení psi, kteří citlivými smysly dokáží odhalit další potenciální rizika.s