Co je světelné znečištění a jak ovlivňuje rostliny?

Napsal/a:Leky
Přidáno:03.08.2016
Počet odpovědí:1 odpovědí


Rady pro: Co je světelné znečištění a jak ovlivňuje rostliny?

0/5
   ( 0 hlasů)
Ferda 3.srpna 2016 napsal:

Jako by nestačil hluk, znečištěný vzduch a špinavá voda, existuje v dnešní době i světelné znečištění! Pouliční osvětlení nebo bezpečnostní světla, kterými si řada lidí osvětluje dvorky, narušuje rostlinám časový režim a stírá rozdíly mezi dnem a nocí. Denní dávka slunečních paprsků, které rostlina potřebuje k životu, se nazývá fotoperioda. Rostlinám kvetoucím v období, kdy jsou krátké dny, se říká rostliny krátkodenní. Do této skupiny patří chryzantémy, vánoční kaktus, gardénie, kolopejka, astry a poinsettie. Rostliny, které kvetou za delších dní, jsou nazývány rostliny dlouhodenní. Sem patří například měsíček, petúnie, kopretina třapatka, čínské astry, rudbékie, kopretina řimbaba, kalceolarie (pantoflíček) a další druhy. Navíc existují i rostliny neutrální. Ty mají specifické hormony, které vyvolají kvetení nezávisle na tom, jak dlouhé jsou právě dny. Do této kategorie patří africké fialky, růže, hledíky a rajská jablka.

Když jsou rostliny vystaveny nočnímu osvětlení, změní se jejich růstový režim. Rostou pak i v době, kdy by měly "spát". To je škodlivé zejména pro stromy, především v severněji položených oblastech. Pokračují totiž v růstu i na podzim, kdy už by jim měly krátící se dny připomenout, že se mají připravit na příchod zimy. Dřevo nových přírůstků je řídké a křehké. Pokud stromy pokračují v růstu i v době, kdy mrzne, značně to snižuje jejich odolnost a snadno pak podlehnou nákaze či poranění. Nadměrné osvětlení také snižuje odolnost listů proti znečištěnému ovzduší.

Sodíkové výbojky vydávájí dvakrát více světla než rtuťové, a vyzařují více v červené a žluté části spektra. Rtuťové výbojky, které se používají většinou jako pouliční osvětlení a na dálnicích, vydávají namodralé světlo, které obsahuje jen malý poměr červených paprsků a hodně paprsků ultrafialových. Přirozené sluneční světlo je ve viditelné oblasti spektra složeno z paprsků od modré přes zelenou a žlutou až po červenou. A právě podle červené části spektra se řídí foto perioda.

Fotosyntéza je unikátní přírodní proces, ve kterém zelené rostliny vyrábějí sacharidy (cukry) z oxidu uhličitého a vody. Fotosyntéza je nejdůležitější funkcí zelených listů a je pro ni nezbytné zelené listové barvivo - chlorofyl. Tento proces se neobejde bez světla. Červenou a modrou částí světelného spektra je aktivována činnost chlorofylu; modré světlo zároveň přitahuje noční létavý hmyz. Výzkumy, které prováděli odborníci z ministerstva zemědělství USA, ukázaly, že růst rostlin vyvolává právě červená složka světla.

Čtyřiadvacetihodinové světelné cykly u rostlin postupně aktivují kvetení, větvení, období klidu, ztlušťování (například u cibule) a další růstové činnosti.

Rostliny spí a to během období klidu. Jejich spánku se říká dormance. Rostliny reagují na střídání zimy, jara, léta a podzimu, případně na období vlhka a sucha nebo horka a chladu. Květy mnoha rostlin se také zavírají na noc, kdy odpočívají. Pokusy, prováděné v pěstitelské školce v americkém městečku Beltsville v Marylandu potvrdily, že blízkost sodíkových lamp vyvolává u rostlin rychlejší růst, který trvá až do pozdního podzimu, kdy už jiné rostliny, zastíněné před nočním světlem, dávno odpočívají. Stromy, vystavené sodíkovému světlu, trpěly příští rok zjara výrazným zasycháním větví. Odborníci z amerického ministerstva zemědělství také zjišťovali citlivost 17 druhů stromů k nočnímu osvětlení. Mezi nejcitlivější stromy patřil javor klen i mléč, bříza (Betula papyrifera), katalpa, jilm a zelkova (Zelkova carpinifolia). Středně citlivý je javor červený, jinan, dřezovec a lípa srdčitá. Malou citlivost vykazovala cesmína, ambroň, borovice černá, hrušeň a dub.

Negativní vliv světla se však v zahradě neomezuje jen na stromy, ostatní rostliny také potřebují odpočívat. Obecně světlo působí na okolí do vzdálenosti asi 8 metrů od zdroje. Použití bezpečnostního osvětlení je stále častější. Proto je důležité, uvědomit si jeho účinky na rostliny.

Poradit:

s