Na co jsou dobré žížaly a můžu je jen tak vysadit?

Napsal/a:Venta
Přidáno:03.08.2016
Počet odpovědí:2 odpovědí


Rady pro: Na co jsou dobré žížaly a můžu je jen tak vysadit?

0/5
   ( 0 hlasů)
Niky 3.srpna 2016 napsal:

Trus žížal, takzvané peletky, je velmi bohatý na dusičnany, fosfáty, potaš (uhličitan draselný) a vápník, což jsou všechno látky, bez kterých se rostliny neobejdou. Obsahují také stopová množství síry, boru, zinku, mědi, manganu, chloru, železa, molybdenu, hliníku a selenu - prvků, které udržují rostliny v dobrém zdravotním stavu. Zahradníci a zahrádkáři si už dnes uvědomují, jaký mají žížaly a jejich peletky význam. Všímají si, jak se díky přítomnosti žížal v půdě zlepšuje chuť vypěstované zeleniny a plody rostou větší, takže se výnosy často i zdvojnásobují. Blahodárné účinky peletek se projevují zejména na rajčatech. Peletky nespálí ani tu nejcitlivější rostlinu. Neexistuje nebezpečí, že byste jich do půdy přidali příliš. V některých státech se už v zahradnictvích dají zakoupit peletky balené, připravené k použití; žížaly lze také snadno chovat doma.

A ještě několik návrhů pro použití peletek.

Pokojové rostliny - do květináče o průměru 15 - 20 cm přidejte 1 šálek peletek a důkladně zalijte. Na větší květináče dávku úměrně zvyšujte. Stačí normální zálivka a peletky se brzy vstřebají do půdy.

Nemocné nebo hynoucí pokojové rostliny - odstraňte 3 - 5 cm staré zeminy (opatrně, ať rostlinu nepoškodíte víc, než je nezbytně nutné) a nahraďte ji peletkami.

Sázení a přesazování pokojových rostlin - smíchejte třetinu peletek se dvěma třetinami rašeliny nebo jakékoliv jiné kvalitní půdy. Dostatečné množství této směsi dejte do květináče, aby mohla být rostlina zasazena do původní hloubky. Rostlinu zasaďte do směsi, okolí vyplňte peletkami a jemným tlakem utěsněte. Dostatečně zalijte.

Stimulace růstu kořenů - peletky se dají použít k tvorbě kořenových balů nově vysazovaných ovocných stromků, růží nebo révy vinné. Peletky (které se dají použít všude tam, kde by byla ostatní hnojiva příliš silná) pomohou rostlinám, aby se dobře ujaly, a jejich výsledky se projevují dokonce i v příštích letech. Peletky také podporují klíčení semen.

Alii 5.října 2017 napsal:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak jsou žížaly citlivé na změny teplot? Ptám se, protože jsem koupil žížaly dendrobeana veneta a žížaly obecné. Žížaly byly v chladničce asi v 5°C, když jsem je dal do auta, ohřály se k 20°C, a pak jsem je asi po 4 hodinách dal konečně ven do hlíny. Mohly by jim takové změny teplot ublížit? Děkuji mnohokrát za odpověď.

Poradit:

s