Mám pocit, že je mnoho rostlin podobných škumpě? Jak jednotlivé druhy od sebe rozeznat a mám si dávat větší pozor na škumpu?

Napsal/a:Ellie
Přidáno:01.08.2016
Počet odpovědí:1 odpovědí


Rady pro: Mám pocit, že je mnoho rostlin podobných škumpě? Jak jednotlivé druhy od sebe rozeznat a mám si dávat větší pozor na škumpu?

0/5
   ( 0 hlasů)
Josh 1.srpna 2016 napsal:
Se škumpou jedovatou (Rhus radicans) bývá často zaměňován loubinec pětilistý, který ji může připomínat. Pozná se snadno podle pětičetných listů, zatímco obě jedovaté škumpy (Rhus radicans i R. toxicodendron) mají listy pouze trojčetné. Mezi dalšími rostlinami, které se občas stávají obětí nespravedlivých obvinění, je také další neškodný loubinec (Parthenocissus tricuspidata) a žumen (Cissus incisa). Skutečným viníkem, na kterého je třeba dávat pozor, je především škumpa jedovatá (Rhus radicans). Většinou je popínavá, může však mít i podobu keře, vysokého od několik desítek centimetrů až po více než metr. Dalším obávaným druhem škumpy je Rhus toxicodendron, rostoucí zejména na jihu a západě USA. Jedná se o keř s laločnatými lístky, připomínajícími malé listy dubu, které jsou porostlé chmýřitými chlupy. Na tyto dva druhy je třeba dávat pozor. Sebemenší množství dráždivého oleje, který se může šířit vzduchem na prachových částečkách nebo pylových zrnech, může u citlivých lidí vyvolat oční, kožní nebo plicní alergickou reakci. Účinným prostředkem proti této alergii je netýkavka, kterou většinou najdeme poblíž. Ta poskytuje téměř okamžitou úlevu od svědění. Netýkavky svařte v hrnci a šťávu přeceďte. Pro budoucí použití uchovávejte šťávu v ledničce nebo zmrazenou ve formě ledových kostek, uložených v sáčku.

Poradit: