Listokvět - která květina to je?

Napsal/a:Ája
Přidáno:19.07.2016
Počet odpovědí:4 odpovědí


Rady pro: Listokvět - která květina to je?

0/5
   ( 0 hlasů)
Sir 19.července 2016 napsal:

Listokvět, epifylum nebo také fylokaktus (Epiphyllum, též Schlumbergera nebo Zygocactus). Epiphyllum je složen ze slov epi-, "na, nad", a phyllon, "list", a vztahuje se k umístění květů (stejně jako český název listokvět, druh Epiphyllum truncatum je tzv. "vánoční kaktus"). Listokvěty se dají pěstovat v koších zavěšených od stropu skleníku. Listokvěty bývají ve všech barvách duhy. Lépe kvetou, pokud je zasadíte do menšího květináče. První květy se obvykle objevují po 2-3letech pěstování v těsném květináči. Tyto zvláštní květiny jsou téměř neuvěřitelně krásné; jemná krása jejich květů svým způsobem připomíná orchideje. Některé odrůdy kvetou ve dne, jiné rozkvétají v noci. Jejich květy mají všechny barvy duhy, kromě modré. Pokud patříte k milovníkům kaktusů, listokvěty vás prostě uchvátí. Jejich pěstování začíná přípravou vhodného substrátu: smíchejte 4 díly listovky, 1 díl kůry, 1 díl perlitu, 1 díl zahradnického dřevěného uhlí (pokud nemáte listovku, můžete ji nahradit zeminou pro azalky a kamélie, která se dá koupit ve specializovaných prodejnách). Na každých 15 litrů směsi přidejte asi půl šálku kostní moučky. Pokud je ve vašem bydlišti tvrdá voda, přidejte navíc na stejný objem substrátu asi čtvrt šálku zahradnické síry. Používejte o něco menší květináče, než by odpovídalo velikosti rostliny, a zeminu příliš neudusávejte. V listopadu a prosinci téměř nezalévejte (pokožka listů však musí zůstat napjatá, bez vrásek); po zbytek roku půdu udržujte mírně vlhkou. Pěstujte při teplotě mezi 15-20 C, kromě období klidu, kdy by teplota neměla překročit 10-12 C. Listokvět v zimě potřebuje co možná nejvíce světla; od března do září jej naopak ochraňujte před prudkým sluncem. Přes léto jej můžete pěstovat venku.

Takže pro shrnutí:

Světlo. Přednost dávají mírnému stínu, nikdy nevystavujte přímému polednímu slunci.
Vlhkost. Přibližně padesátiprocentní. V letních měsících postřikujte rozprašovačem.
Teplota. 7-22 C, lepší je skleníková teplota. Chraňte před mrazem.
Zálivka. Zalévejte, až když povrch půdy vyschne do hloubky 4 cm. V zimě zálivku omezte.
Zemina. Musí být hrubozrnná a dobře propustná. Dá se použít balený substrát pro pokojové rostliny, musí však být dostatečně zrnitý. Jinak namíchejte: 4 díly listovky, 1 díl perlitu, 1 díl kůry, 1 díl zahradnického dřevěného uhlí.
Hnojení. Od dubna do podzimu jednou měsíčně mírně přihnojujte (hnojivo by nemělo obsahovat více než 10% dusíku). Na podporu kvetení přihnojte také jedenkrát v listopadu a znovu v únoru.

ŠŤASTNÝ Rostislav 8.listopadu 2019 napsal:
Co dělat s bobulemi na listech po bohatém květenství. Děkuji za odpověď.
Jana 10.října 2020 napsal:
Dobrý den, asi Vám neporadím, ale sháním sazeničku této rostliny. Prosím kolik by stála? Děkuji s pozdravem Kašparová
eyeSmept 21.srpna 2021 napsal:
hello, how can i solve this problem with this page showing? eye

Poradit:

s