Jak se snadno připraví voňavé sklenice z růží?

Napsal/a:Vanessa
Přidáno:10.08.2016
Počet odpovědí:1 odpovědí


Rady pro: Jak se snadno připraví voňavé sklenice z růží?

0/5
   ( 0 hlasů)
Adam 10.srpna 2016 napsal:

K výrobě vonných směsí - potpourri - se nejlépe hodí stejná odrůda růží, ze které se získává růžový olej. Je to růže damašská, Rosa damascena var. trigintipetala, lze pěstovat i u nás. Společně s růžemi pěstujte česnek nebo cibuli. Tyto plodiny poskytují růžím ochranu a navíc květy růží, pěstované v jejich blízkosti, silněji voní. Nejvoňavější růže vypěstujete na nejslunnějších a nejlépe chráněných místech zahrady. Právě za takových podmínek se v květech může vytvořit nejvyšší množství esenciální olejů. Sbírejte květy zrána, než slunce vystoupí vysoko na oblohu, a za suchého počasí, které trvá třetí nebo čtvrtý den. Nikdy nepoužívejte poničené nebo deštěm nasáklé květy, ani takové, které kvetou již několikátý den. Podobně vonné oleje nejsou ani v květech, které jste měli týden doma ve váze. Nasbírejte okvětní lístky damašských růží v době, kdy jsou v plném květu.

Vložte je do sklenice a neprodyšně uzavřete. Pokud navíc přidáte několik poupat odrůdy 'De Meaux', bude výsledek nejen hezčí, ale také voňavější.

Každou 5 cm vrstvu okvětních plátků posypejte 2 čajovými lžičkami soli (používejte nejodizovanou kuchyňskou sůl). Každý den přidávejte další vrstvy růžových lístků a soli, dokud není sklenice plná. Nechte stát týden na suchém, chladném místě. Potom lísky vysypejte na papírový ručník a důkladně rozprostřete. Smíchejte pečlivě následující přísady a ve velké míse důkladně rozmíchejte s květními plátky.

Do směsi použijte:

15 g zásypu s fialkovou vůní, 30 g fialkového kořínku, půl čajové lžičky muškátového květu, půl lžičky skořice, 4 kapky silice z pelargonie vonné.

Pak velice pomalu přidávejte:

20 kapek eukalyptové silice, 10 kapek bergamotové silice, 2 lžičky lihu. Směs vložte znovu do sklenice, pevně uzavřete a nechejte 2 týdny uležet

Některé ze jmenovaných přísad bez problémů zakoupíte v supermarketech, jiné se však shánějí dost těžko. Možná, že se vám to podaří v botanické zahradě nebo v některém zahradnictví, za pokus stojí i některé prodejny se zdravou výživou nebo s bylinami.

Poradit: