Jak připravit růžový olej?

Napsal/a:Martina
Přidáno:10.08.2016
Počet odpovědí:1 odpovědí


Rady pro: Jak připravit růžový olej?

0/5
   ( 0 hlasů)
Sebastian 10.srpna 2016 napsal:

Drobounká jednouncová (28 g) měděná fióla zelenožluté tekutiny - esence, která se používá k výrobě nejexkluzivnějších parfémů má větší hodnotu než zlato! Podle britského odborníka na parfémy Williamse se s touto tekutinou zachází "jako s kouzelným lektvarem". Zůstává prý "neustále pod zámkem, v klimatizovaných ohnivzdorných bankovních trezorech a malé nádobky, ve kterých se uchovává, bývají pojištěny na tisícovky dolarů".

K výrobě jediné unce vzácného koncentrátu je potřeba 100 000 růží. Nejkvalitnější růže se pěstují v tzv. "růžové dolině" (nedaleko města Kazanlaku v Bulharsku), ve které se jim daří díky vhodné kombinaci půdních podmínek a klimatu. V Kazanlaku se na výrobu růžového oleje pěstují růže damašské damascena var. trigintipetala). Dorůstají výšky 90 - 120 cm a kvetou jedenkrát za rok. Mají poloplné, růžovočervené květy s tuhými žlutými tyčinkami, velké v průměru asi 9 cm. Z tohoto lze také připravit skvělé potpourri.

Tyto růže přinesli z Damašku do Bulharska Turci, kteří zemi dobyli asi před 600 lety. Když Turci v roce 1878 odešli, zůstaly po nich růže. "Pole z dálky vypadají jako růžová moře," říká Valentin Ruskov, někdejší bulharský obchodní atašé v Londýně. "Turci v lázni odedávna používali vodu ovoněnou růžemi, a tak se destilace růžového oleje brzy stala běžným domácím řemeslem." Ruskov dále vysvětluje, že se růže sklízejí v květnu a v červnu, ráno před rozedněním. "Slunce totiž nesmí vysušit květní plátky, ze kterých se varem získává esence." A vzápětí dodává: "V jiných státech se naši esenci snažili napodobit, ale bez úspěchu."

Pro svou domácí potřebu vyzkoušejte následující předpis:

Namočte květní plátky růží do oleje, například minerálního (v obchodech s řemeslnickými potřebami nebo prodejnách zdravé výživy můžete také zakoupit esenciální růžový olej). Nebo můžete dát růžové plátky do hliněného hrnce a přelít vodou. Pokud bude hrnec stát na teplém místě, vyplave na povrch malé množství růžového oleje. Sesbírejte jej na kousek suché bavlny a vyždímejte do láhve.

Poradit: