Péče o kožené boty

Napsal/a:{neznám}
Přidáno:01.03.2016
Počet odpovědí:2 odpovědí


Rady pro: Péče o kožené boty

0/5
   ( 0 hlasů)
Admin 23.června 2016 napsal:

Dříve než si oblékneme nové kožené boty, natřeme je kvalitním krémem a přeleštíme hadříkem. V nových botách s koženou podrážkou nevyjdeme poprvé za sychravého počasí. Nejdříve je oblékáme za suchého počasí, aby se póry v kůži zanesly pískem. Obuv se potom tak snadno nepromočí.

Podrážky kožených bot nebudou vrzat, přetřeme-li je horkou fermeží.

Jsou-li nám nové boty těsné, musíme je uvnitř navlhčit kolínskou, francovkou nebo lihem a nosit dvě až tři hodiny. Pozor! Nemůžeme použít na světlé a bílé boty, zůstaly by na nich žluté skvrny.

Tvrdé paty nových bot nebudou tlačit a odírat paty, když je potřeme svíčkou,vlhkým mýdlem nebo kolínskou. 

Nemáme-li speciální péra, vycpeme kožené boty pro delší skladování novinovým papírem, aby neztratily tvar. Novinový papír použijeme také při sušení, protože dobře saje vodu. Obuv nikdy nesušíme prudce u kamen nebo u jiných sálavých zdrojů tepla.

Jednou týdně můžeme obuv z přírodní kůže potřít hadříkem lehce smočeným v terpentýnu nebo v benzínu. Tak odstraníme skvrny a zbytky krému, aby kůže mohla dýchat.

Semišovou obuv můžeme čistit měkkou gumou nebo gumovým kartáčkem. K čištění černé semišové obuvi můžeme použít i vyřazenou pásku z psacího stroje.

Mastné skvrny snadno odstraníme benzínem. Když se semišové boty příliš lesknou, přetřeme je škrtátkem krabičky od zápalek. Zmoklou semišovou obuv vyplníme před sušením novinami a očistíme kartáčkem. Zůstanou-li na ní skvrny, můžeme se pokusit vyčistit je teplou vodou s mýdlem.

Lakovanou obuv před delším skladováním zlehka přetřeme ricínovým olejem nebo čistým glycerínem, vycpeme novinami, zabalíme a uložíme.

jaroslav blazek 23.října 2017 napsal:
Dobrý den potřeboval bych poradit jak vyčistit ,když vám zezloutne gumová podrážky.dekuji

Poradit:

s