Čištění kožešin

Napsal/a:{neznám}
Přidáno:01.03.2016
Počet odpovědí:10 odpovědí


Rady pro: Čištění kožešin

3/5
   ( 9 hlasů)
Admin 23.června 2016 napsal:

Kožešiny musíme před čištěním dobře vyprášit nebo z nich odstranit prach vysavačem, na který jsme upevnili nástavec s kartáčem, a nakonec dobře vykartáčovat. Silně zaprášené kožešiny můžeme rozložit na vlhké prostěradlo vlasem dolů a opatrně vyklepat plácačkou na koberce.

K čištění kožešin můžeme použít benzín, který nakapeme na čistý vlněný hadřík. Tím pomalu a opatrně kožešinu potíráme. Po vyčištění můžeme celý kožich přetřít hadříkem smočeným v octě, aby se více leskl.

Na obnovu lesku kožešiny můžeme také použít hadříku smočeného do glycerínu.

K čištění světlých kožešin můžeme použít otruby. Nasypeme je do kovové nebo hliněné nádoby a za stálého míchání rukou je zahřejeme až na teplotu, kterou ruka vydrží. Horké nasypeme na rozložený kožich, promneme a očistíme kartáčem, vyklepeme a pročešeme řídkým hřebenem. Místo otrub můžeme také použít čisté vlhké piliny.

Kožešinu z bobra, vydry a nutrie můžeme vyčistit suchým horkým pískem. Počínáme si stejně jako při čištění otrubami. Špinavý písek vyklepeme a nahrazujeme čistým, dokud není kožešina zcela vyčištěná.

Mastné skvrny odstraňujeme z kožešinových límců, čepic a manžet měkkým čistým hadříkem smočeným v benzínu. Jde-li o čerstvou skvrnu na kožešině s dlouhým vlasem, potíráme skvrnu po vlasu. Jedná-li se o starší skvrnu na kožešině s krátkým vlasem, můžeme třít i proti vlasu.

Světlé a bílé kožešiny časem žloutnou. Tomu zabráníme, skladujeme-li tyto kožešiny v pytlích, které ušijeme z tkaniny jasně modré barvy. Kožešinám prospívá, když občas zvlhnou deštěm nebo sněhem, ale nesmíme je zavlhlé nikdy uložit do skříně! Zasněžený kožich nebo kožešinovou čepici musíme zbavit sněhu a nechat zvolna usušit. Příliš prudké sušení láme vlas, kůže je křehká a také se láme.

a odstranění vlhkosti z perziánu a jiných kožešin s krouceným vlasem nesmíme použít kartáč, ale setřeme ji měkkým hadříkem. Usušenou kožešinu z rubu proklepeme.

Jaroslav Zicha 8.srpna 2016 napsal:
Dobrý den, vlastním již cca 15 let kožešinu (předložku) asi ovčí a začíná trochu páchnout, lze ji nějak vyčistit? Děkuji za odpověď J . Zicha
Jana Švejzdralová 21.ledna 2018 napsal:
Dobrý den, máme vyčiněnou kůži z tygra s hlavou, tlapama, kůže leží na zemi, má ale tendenci se krabatit a neustále se posouvá, jak jí správně ošetřovat? Občas vypadává kousky srsti, mám strach aby se nezničila, Děkuji za radu, případně mohu poslat foto. Jana Švejzdralová
Anna Větříšková 22.května 2018 napsal:
Mám novou ovčí kožešinu a požád silně zapáchá.Poradte mi prosím co s tím. Děkuji. AV
Matějíčková Libuše 27.prosince 2018 napsal:
Mám novou ovčí kožešinu a neustále silně zapáchá.Poradíte prosím co s tím dělat.Děkuji.
Miluše Punčochářová 24.října 2019 napsal:
předložka ovčí kůže silně voní ovečkou. Jak se pachu zbavit? Děkuji za radu
Romana Zavadilová 29.října 2019 napsal:
Dobrý den, prosím o radu, jak odstranit zápach z ovčí kožešiny. Při koupi jsem to necítila, až doma. Děkuji za odpověď.
Alena Vlčková 19.listopadu 2019 napsal:
dobrý den, prosím o radu jak se zbavit zápachu z kožešinového lemu na kapuci,
Vaclav Kratochvíl 12.prosince 2019 napsal:
Dobrý den, pořídil jsem si kožešinu z ovce a stále je cítit. Jakým způsobem mohu tento zápach odstranit? Děkuji.
petra 21.ledna 2020 napsal:
DObry den, dostala jsem od maminky kozesinovy set, (cepici a limec) z polarni lisky. bohuzel je kozesina zazloutla. Je mozne to nejak vycistit? dekuji za odpoved

Poradit: