Výzdoba oken a vánoční truhlík

Jak udělat, Jak na to
08.10.2018

Do oken patří na Vánoce světýlka, ale třeba i vánoční truhlík. Různé větvičky chvojí, ale i se sušenými plody patří k přírodninám, které se vám při aranžování vánočních truhlíků mohou opravdu hodit.  Aranžování zimních truhlíků je otázkou vlastního vkusu, ale existují i univerzální rady, které používají profesionálové. Než se pustíte do zdobení oken nebo teras, čeká vás vánoční výzdoba bytu - inspirace je kolem nás víc než dost. Určitě nezapomeňte na světelné řetězy. Pak do oken můžete dát i vánoční truhlíky.

Vánoční truhlíky

Odolné rostliny, které přečkají zimu i venku jsou buxus, břečťan, jehličnany, vřes, netřesky, hebe i drobnokvěté bramboříky. Pak se vám budou hodit přírodní materiály, jako větvičky jehličnanů, cesmína, jmelí, tis, mahon, různé bobuloviny, šišky, kaštany a bukvice, sušený materiál, jako hortenzie nebo statice, jmelí, mech či vrbové proutí. Pak dojde na kombinování přírodních a umělých materiálů, jako jsou vánoční ozdoby, figurky a světelné řetězy. Odolné rostliny zasázejte do truhlíku na drenážní vrstvu, tedy keramzit či štěrk, asi 2 až 3 cm. Pak dejte 5 cm univerzálního substrátu, rostliny vyjmuté z květináčů a dosypeme zeminu. Truhlík pak musíte zalévat, stále zelené rostliny potřebují vláhu i v zimě a mráz vysušuje. V prudkých mrazech ale nezalévejte. Aby vánoční truhlík vypadal dobře, stačí na něj naaranžovat vánoční ozdoby. Využít můžete slaměné ozdoby i sušená jablíčka. Okna určitě doplňte o LED světelné řetězy. Obrovská nabídka zde.

Přírodní materiály a světla

Pokud používáte přírodní materiály, větvičky jehličnanů doplněné ozdobami můžeme je zapíchat i do florexu. Zelený florex nebo oazis na živé květy nejprve nechte nasáknout vodou a ten šedý florex použijte na sušené květy. Vaše okna, balkon i zahradu doplňte o úsporné LED vánoční osvětlení. Bez světel to totiž na Vánoce není ono. Tato světla mají dlouhou životnost, jsou úsporná a nezahřívají se. Můžete se držet tradičních barev, jako je zelená, červená, stříbrná a zlatá. Moderní trendy ale povolují všechny možné barvy. Nádherná je karmínová nebo i tmavě modrá barva, nebo třeba odstín fialové.

 s