Výhody inkoustových a laserových tiskáren

Jak udělat, Jak na to
16.05.2022

Inkoustový tisk vytváří digitální obraz vháněním inkoustových skvrn na papír, laserové tiskárny zase vytvářejí digitální obraz skenováním laserových paprsků přes fotoreceptory. Co je tedy lepší? To záleží na tom, jak chcete tiskárnu využívat. Níže jsme zvážili některé výhody a nevýhody inkoustových a laserových tiskáren, abychom vám pomohli zjistit, která tiskárna je nejlépe konstruována pro vaši domácnost.

Inkoustová tiskárna

Díky snadné dostupnosti a nízkým pořizovacím nákladům dnes většina domácností používá pro každodenní tisk inkoustové tiskárny. Pojďme se podívat na některé jejich výhody a také nevýhody. 

 

Výhody

Skvěle se hodí pro tisk fotografií a dokumentů s velkým množstvím obrázků. Lépe míchají barvy než laserové tiskárny. Inkoustové tiskárny jsou levné na pořizovací náklady a inkoustové kazety jsou levnější než tonery. Mohou tisknout mnoho druhů papírů, včetně lesklého fotografického papíru a dokonce některé zvládnou i potisk látky. Hodně lidí by jim také připsalo výhodu v tom, že bývají menší, lehčí a snadnější na údržbu než laserové tiskárny.

 

Nevýhody

Inkoust je na vodní bázi, tudíž výtisky jsou náchylnější k vyblednutí nebo poškození vodou. Kazety je třeba často čistit i přesto, že tiskárny tuto údržbu provádějí automaticky. Ruční údržba je vhodnější z toho důvodu, že při té automatické se inkoust plýtvá. Inkoustové tiskárny jsou ve srovnání s laserovými o dost pomalejší a velké objemy dokumentů bývají u těchto tiskáren problémem. Také mají zásobníky papíru s nízkou kapacitou, která se pohybuje kolem 50-100 listů. To vás může zdržovat, pokud plánujete tisknout hodně.

Jakou tískárnu? Inkoustovou nebo Laserovou?

Laserové tiskárny

Laserové tiskárny, dokonce i barevné modely, jsou již nyní dostupné za ceny a ve velikostech vhodných pro nejen kanceláře, ale i domácnosti. Chcete-li zjistit, zda byste měli přejít na laserovou tiskárnu, musíte zvážit, jak tiskárnu budete používat.

 

Výhody

Tiskárna laserová tiskne rychleji než inkoustová a produkuje dokonale ostrý černý text. Poradí si také lépe s malými písmeny a jemnými linkami. Pokud vaše dokumenty obsahují převážně text s občasnou grafikou, je laserová tiskárna tou správnou volbou. Jsou také vhodnější na velkoobjemové dokumenty. Laserové tonerové kazety jsou sice dražší, ale v poměru k ceně vytisknou více listů než inkoustové kazety.

 

Nevýhody

Ačkoliv laserové tiskárny pracují rychleji, jejich zahřátí trvá delší dobu. Neporadí si s různými druhy papíru jako inkoustové tiskárny. Nelze přes ně prohnat nic, co je citlivé na teplo. Domácí laserové tiskárny si poradí s grafikou, ale hladké fotografie jsou pro ně problém. Pokud chcete tisknout fotografie, zvolte raději inkoustovou tiskárnu. Laserové tiskárny jsou také obecně těžší a větší než jejich inkoustové protějšky.

Rady na závěr

Rozhodování, jakou tiskárnu pořídit, závisí na tom, co a kolik chcete tisknout. Pokud to budou převážně fotografie a k tomu pár textových dokumentů, zvolte inkoustový tisk. Jestliže však doma hodláte tisknout velké objemy textových dokumentů, z dlouhodobého hlediska bude pro vás laserová tiskárna lepší a ekonomičtější volbou.s