Výchova nemusí být boj, ale radost!

Jak udělat, Jak na to
30.10.2020

Výchovné problémy s dětmi často vznikají v důsledku nevhodných rozhodnutí jejich rodičů. Nejčastější rodičovskou chybou je příliš negativní hodnocení dítěte, které je v budoucnu odpovědné za nedostatek motivace, nízkou sebeúctu a upozorňování na sebe, např. agresí.

Obtíže při výchově mohou také nastat v důsledku agresivity v rodinném prostředí nebo souhlasu rodiče s agresivní chováním dítěte. Problémy s péčí a vzděláváním často vznikají, když se v rodině objeví druhé nebo třetí dítě.

Chyby ve výchově dětí

Mnoho výchovných problémů s dětmi vyplývá z chyb rodičů, kterých se dopouštějí od prvních měsíců života dítěte. Některé z nich nelze v dospělosti opravit, protože se opakovaly po celé dětství.

Za prvé, rodiče příliš často kritizují své dítě, a příliš zřídka jej motivují a chválí. Některé děti po celý život slyší od svých rodičů, že jiné jsou chytřejší a lepší. Takové srovnání je pro dítě demotivující, protože ztrácí vůli a motivaci snažit se něčeho dosáhnout. Později má menší sebevědomí a nižší sebeúctu.

Další chybou při výchově je neustálé používání slov „vždy“, „nikdy“ ze strany rodičů, zobecňující chování dítěte, které způsobí, že se přestanou snažit dělat něco, co rodiče uspokojí. Jelikož jeho chování je stále hodnoceno stejným způsobem, je veškeré úsilí zbytečné. O výchově a jak ji zdokonalit se dočtete v knize Šťastné a sebevědomé superdítě.

 

Problémy ve výchově s dětmi také vznikají, když jim rodiče neukazují lásku nebo to dělají příliš zřídka. Dítě by mělo od rodičů slyšet, že je pro ně důležité a milované. Potřebuje podporu a pozitivní dávky „rodičovského tepla“, protože u dítěte vytvářejí pocit bezpečí.

 

Problémem je nejen to, že dítěti neprojevujete náklonnost a lásku, ale že mu věnujete příliš málo času. Zaneprázdnění rodiče nemají vždy potřebný čas hrát si s dětmi, a dostatečně se o ně starat, takže to kompenzují nákupem nových hraček nebo zapnutí „animáku“, ale tím se problémy moc nevyřeší. Bohužel i toto bývá smutná realita.

 

Superdítě můžete stále vychovat

 

Proto na český trh přišla kniha od Radka a Dany jako podpora rodičů s jejich výchovou. Nahlédněte do ni a načerpejte celou řadu jejich životních zkušeností a zaveďte je do svého vlastního stylu. Budete překvapení, kolik nervů a starostí si díky tomu ušetříte.

 s