Těžba kryptoměny Monero – jak funguje

Jak udělat, Jak na to
11.09.2019

Každý, kdo se alespoň okrajově zajímá o kryptoměny, už ví, že těžba Bitcoinu není příliš výnosná ani efektivní. Vysoké nároky na výpočetní hardware, početná konkurence a klesající hodnota BTC donutila mnoho těžařů těžbu ukončit. A není se čemu divit. Pokud totiž zisky z těžby nepokryjí ani náklady na energie, tak máte na výběr ze dvou možností: buď těžbu ukončit, nebo se zaměřit na jinou kryptoměnu.

Už před rokem jsme se mohli dočíst, že je lepší těžit altcoiny. Zejména pak ty altcoiny, které jsou odolné vůči drahým ASIC minerům a těží se pomocí procesorů či grafických karet. Mezi tyto kryptoměny patří například Monero, které je pro těžaře finančně dostupnější.

V čem je Monero lepší?

Proč by měl člověk těžit zrovna Monero? V čem je Monero pro uživatele lepší než třeba populární Bitcoin? Odpovědí je anonymita. Monero je anonymní kryptoměna, takže transakce cizích uživatelů nelze dohledat. Další speciální vlastností Monera jsou poplatky, které se snižují s rostoucím počtem transakcí. U Bitcoinu je tomu naopak, takže čím více transakcí v síti probíhá, tím vyšší jsou poplatky.

K vytváření bloků dochází v síti jednou za dvě minuty. U Bitcoinu je to deset minut, takže síť Monero je teoreticky pětkrát rychlejší. Monero funguje od roku 2014, kdy vzniklo jako alternativa k anonymní, ale netransparentní kryptoměně Bytecoin. V současné době se hodnota jedné digitální mince monero (XMR) pohybuje mezi 100 až 200 dolary. V minulosti se ovšem XMR obchodovalo už i za 400 dolarů.

 

Kryptoměna a její těžba - bitcoin, ethereum, ripple
Kryptoměna a její těžba - bitcoin, ethereum, ripple

Těžba na počítači je minulostí

Těžba už dávno neprobíhá na počítačích a noteboocích, tak jako kdysi. Aby se vám těžba alespoň trochu vyplatila, tak si musíte sestavit těžební rig. Toto zařízení tvoří například několik grafických karet připojených ke zdroji, které pracují na vyřešení matematické úlohy. Ano, teoreticky můžete využít i jednu jedinou kartu ve vašem počítači, ale v takovém případě je šance na úspěch mizivá.

U některých konkurenčních kryptoměn se už nepoužívají ani grafické karty, ale ASIC minery, které jsou uzpůsobené na těžbu konkrétní kryptoměny. Netřeba snad zdůrazňovat, že ASIC minery jsou mnohem výkonnější, ale i mnohem dražší. Z těžby kryptoměn se stal velký byznys a po celém světě vznikají obří těžařské farmy, kde nepřetržitě pracují stovky nebo tisíce počítačů.

Těžit kryptoměny samostatně není snadné ani levné. Proto se stále častěji setkáte s tzv. těžebními pooly. Pooly jsou uskupení více těžařů, kteří spolupracují a zvyšují tak šanci, že při těžbě uspějí. První veřejný těžební pool zaměřený na Bitcoin (Slush pool) mimochodem zrealizovali Češi. Od roku 2017 je v Česku také veřejný pool pro těžbu Monera – BohemianPool. Po roce existence je k tomuto poolu připojeno už více než 200 těžařů. Více se o těžebních poolech a o kryptoměnách dočtete na serveru www.investplus.cz.

Jak začít s těžbou Monera?

V první řadě budete potřebovat zařízení, které bude těžit. Pro Monero se velmi často používají grafické karty NVIDA nebo GeForce. Samozřejmě, že čím více můžete investovat, tím lepší rig můžete sestavit a tím vyšší mohou být i vaše zisky. Samotnou těžbu pak spustíte pomocí nějakého těžebního program, např. CC Miner pro Windows. Pokud si nemůžete dovolit drahé vybavení, tak se můžete připojit k existujícímu těžebnímu poolu. Většina poolu vyžaduje registraci, ale jsou i anonymní pooly. Před registrací nebo před přihlášením k poolu se nezapomeňte podívat také na to, jaké poplatky si pool účtuje.



s