Správné a úsporné topení není samozřejmost

Jak udělat, Jak na to
04.08.2021

Zbytečně vysoké účty za teplo nebo „jen“ nedostatečný tepelný komfort – to jsou dva hlavní důvody, proč by se měl člověk zamyslet nad používáním topení. A kdy jindy tomu věnovat čas než v dostatečném předstihu před začátkem topné sezóny? Přečtěte si, jaká opatření potěší vaší peněženku i náladu.

Pečujte o zdroj tepla

Obyvatelé bytů s tím moc nenadělají, ale majitelé rodinných domů mohou investovat do kvalitních oken, zateplení fasády a izolace střechy. Všechna zmíněná opatření vedou k výrazné úspoře za teplo, respektive k minimalizaci tepelných ztrát.

 

Na čem však také záleží, je dobře fungující kotel. Případné nedostatky spolehlivě odhalí pravidelný servis plynových kotlů – probíhat by měl alespoň jednou za rok. V lepším případě je vhodné kotel podrobit kontrole před začátkem topné sezóny i po jejím skončení.

 

Pozornosti by neměla uniknout ani vytápěná podlaha. Instalatéři Jihlava z EKOMPLEXU upozorňují na důležitost správného seřízení soustavy.

Nastavte vhodnou teplotu pro danou místnost

Pokud máte termostaty ve všech místnostech na stejné hodnotě, neváhejte nastavení upravit. Například v ložnici by neměla teplota překročit 18 °C a na chodbě si vystačíte s 10 – 15 °C. V koupelně naopak přidejte na 23 – 24 °C. V obývacím pokoji udržujte stálou teplotu kolem 20 – 21 °C. Topenáři z řemeslnického cechu EKOMPLEX zdůrazňují, že každý stupeň navíc výrazně navyšuje částku na faktuře.

Jak topit úsporně

Několik skvělých tipů na závěr:

 

  • Když se nacházíte mimo domov, je naprosto zbytečné, aby topení „jelo naplno“. Když jsou však venku třeskuté mrazy, nechte interiér temperovat. Za optimum se v době nepřítomnosti považuje 16 °C – náklady jsou minimální, ale nedochází k ochlazení zdí.

 

  • Pokud nemáte kvalitní termostat, neváhejte si ho pořídit. Umožní vám plynulou regulaci podle aktuální potřeby.

              

  • Nezapomínejte na pravidelné odvzdušnění radiátorů a nestavějte před ně překážky pohlcující teplo.


s