Dokonale střižený, stále krásně zelený, šťavnatý a luxusní anglický trávník je ozdobou zahrady. Pokud také toužíte po skvělém „angličákovi“, máme pro vás několik tipů, jak na údržbu trávníku v předjaří, aby vypadal přesně jako z katalogu.
Pokud si myslíte, že stačí trávník občas zalít a přejet sekačkou, vyvedeme vás z omylu. Údržba anglického trávníku je o něco náročnější. To, co investujete do péče (čas a samozřejmě i ty peníze), se vám ale mnohokrát vrátí v podobě krásné zelené plochy. Samozřejmě, pokud na údržbu trávníku nemáte čas nebo byste svůj trávník raději svěřili do rukou profesionálů, není nic jednoduššího než se obrátit na Zahradního specialistu, společnost, která se zakládáním a údržbou trávníků zabývá.
Péče o anglický trávník v několika krocích
Je to k neuvěření, ale trávník je jednou z nejnáročnějších rostlin, které můžete na zahradě mít. Traviny vyžadují péči a údržba trávníku by měla zahrnovat několik činností, zejména v předjaří.
O tom, jaké existují druhy trávníků, jejich výhody a nevýhody si můžete přečíst například na Wikipedii pod tímto odkazem.
Vertikutace trávníku
Jde o tzv. prořezání trávníku speciálním strojem – vertikutátorem. Ten pomocí ocelových nožů nebo zahnutých drátků odstraní odumřelé části trávníku. Tyto části je nutné shrabat, aby nezačaly zahnívat a nevytvořila se nevzhledná plsť bránící průniku živin, vody a vzduchu. Trávník by mohly také napadnout choroby. Vertikutace se může provádět i vícekrát v různých směrech.
Dosetí travnatých ploch
Místa, na kterých se přes zimu vytvořily lysiny nebo tam, kde je trávník řidší, je vhodné trávník dosít. Díky vertikutaci, která v trávníku vytvořila rýhy, zapadnou semínka pěkně do zeminy. Dosetá místa je vhodné přejet válcem a semínka tak přitlačit, aby je první deštík neodplavil.
Zapískování trávníku
Tento krok je opět vhodné provést až po vertikutaci. Zapískování travnaté plochy se provádí buď přímo pískem nebo tříděným substrátem ve vrstvě 1-30 mm. Trávník má pak lepší šanci na rozrůstání a zahušťování.
Hnojení trávníku
Nezbytnou součástí údržby trávníku je i jeho hnojení, protože při pravidelném sečení přichází trávník jak o organickou hmotu, tak o živiny. Ty proto musíme doplnit. Mezi hlavní živiny se řadí draslík, dusík a fosfor. Pro hnojení se používají vícesložková kombinovaná průmyslová hnojiva, která se za sucha rozhazují rovnoměrně na plochu trávníku. Množství závisí vždy na konkrétním zvoleném hnojivu. Po hnojení je potřeba trávník zalít, aby se hnojivo rozpustilo. Kromě průmyslových hnojiv lze použít také hnojiva organická ve formě zkompostované zeminy.
Zalévání trávníku
Správná zálivka dokáže divy. Trávník potřebuje k růstu dostatek závlahy. Země by měla být vlhká a neměla by přesychat. Proto je ideální, když zvolíte umělou závlahu ve formě závlahového systému. Ten zajistí potřebnou závlahu v průběhu dne.
Tím samozřejmě péče o trávník nekončí. Během roku vyžaduje trávník další péči, ale pokud nezanedbáte údržbu trávníku před začátkem jara, máte z větší části vyhráno. A na jaké další práce na jaře nezapomenout? To zjistíte v tomto článku.