Šetřete se správným ohřívačem vody

Jak udělat, Jak na to
16.08.2019

V řadě domácností nejde řešit přívod teplé vody jinak než instalací ohřívače. Na trhu naštěstí existuje široká nabídka elektrických ohřívačů vody, které jsou schopny pokrýt vaše aktuální potřeby. Před výběrem elektrického ohřívače si nejprve zjistěte, jaký typ bude pro vás nejvhodnější, protože dobře zvolený ohřívač vám sníží náklady na vodu i energie.

Umístění elektrického ohřívače

Při výběru ohřívače vody jste často limitováni místem. Můžete mít dolní nebo horní zapojení, podle toho, zda chcete umístit ohřívač například do spodních poliček, kde nebude tolik nápadný nebo nad odběrné místo, kde je většinou více prostoru.

Typ ohřívače podle konstrukce

Potřebujete stálý přísun teplé vody v menším množství nebo požadujete najednou velký objem teplé vody? Podle toho rozmýšlejte nad typem elektrického ohřívače vody.

Průtokové ohřívače

Průtokové ohřívače
Průtokové ohřívače

 

Průtokové ohřívače vám zajistí nepřetržitý přívod teplé vody, ale její výstupní teplota závisí na příkonu ohřívače, na objemu průtoku a na teplotě vstupní vody. Jinou teplotu vody získáte například v zimě, kdy do ohřívače přitéká velmi chladná voda a v létě, kdy má přitékající voda vyšší teplotu. Instalovaný příkon ohřívače se tak bude odvíjet od požadované výstupní teploty a průtoku vody.  Jiná teplota bude iv případě, kdy si pustíte malý proud vody a když pustíte kohoutek naplno. V tomto případě může docházet ke snižování teploty vody, protože výkon instalovaného ohřívače nebude schopen ohřát tolik vody najednou. 

Nároky na výkon průtokového ohřívače

V případě výběru průtokových ohřívačů myslete na to, k jakému účelu bude ohřívač sloužit a jaký výkon by měl mít. Pokud si pod teplou vodou budete jen umývat ruce nebo nádobí, postačí vám ohřívač s výkonem 4-9 kW. Chcete-li teplou vodu využívat i na sprchování, sáhněte po ohřívači s výkonem 9-15 kW. V domácnostech, kde se dá předpokládat napouštění vany a používání vody ve větším objemu zvolte ohřívač o výkonu 18 kW nebo i více.

 

TIP: Za zkoušku stojí průtokový ohřívač DELPO 3,5 DP. S příkonem 3500W umožňuje ohřát vodu až o 30 °C s tím, že průtok vody bude 1,7 l/min. Ohřívač je vybaven příslušnou beztlakou stojánkovou pákovou baterií.

Zásobníkové ohřívače

Zásobníkové ohřívače oproti průtokovým vytváří zásobu vody o zvolené teplotě, ale množství vody závisí na objemu zásobníku. Pokud vypotřebujete celý objem teplé vody, budete muset nějakou dobu počkat na přihřátí další. Zásobníkové ohřívače jsou energeticky náročnější, protože v nich dochází ke stálému přihřívání vody z důvodu tepelných ztrát.

Zásobníkové ohřívače
Zásobníkové ohřívače

Nároky na objem zásobníkového ohřívače

Pokud chcete zásobníkový ohřívač, nepodceňte volbu jeho objemu. Pokud zvolíte ohřívač s nedostatečným objemem, bude vám teplá voda chybět. V případě, že objem bude příliš velký, budete zbytečně utrácet za energie nutné k ohřevu vody, které bude nadbytek.

U tříčlenné rodiny počítejte s minimální spotřebou 150-200 l teplé vody za den, u čtyřčlenné rodiny to bude minimálně 200l vody na den a s každým dalším členem domácnosti spotřeba dále roste. Pro účely spotřeby vody pro celou domácnost se nejlépe hodí velkoobjemové bojlery, které seženete od 140 do 500 l. Pokud potřebujete teplou vodou obsloužit jen jedno nebo dvě umyvadla, postačíte si i s malými zásobníkovými ohřívači vody o objemech 5-20 l.

 

Podle toho, zda chcete vodou zásobit jen jedno odběrné místo nebo potřebujete vodu z jednoho ohřívače rozvést na více odběrných míst vybírejte konstrukci ohřívače.

 

TIP: Zajímavým řešením ohřevu vody může být malý zásobníček FAFU 5 DP. Tento pětilitrový zásobník vám během 20 minut ohřeje vodu z 15 °C na 80 °C. Využívá k tomu příkon 1500W. Teplotu vody si přitom můžete nastavit díky integrovanému termostatu a samozřejmostí je i příslušná beztlaká stojánková páková baterie.

Tlakové nebo beztlakové ohřívače?

Elektrické beztlakové ohřívače představují velmi ekonomický způsob ohřevu vody, protože šetří nejen energie, ale snižují i spotřebu vody. Hodí se jen pro jedno odběrné místo a je nutné k nim použít speciální vodovodní baterii. Ideální jsou pro použití na místech jako je kuchyňský kout, umyvadlo v dílně nebo umyvadlo na WC.

Elektrické tlakové ohřívače vody jsou oproti tomu uzpůsobeny pro více odběrných míst a mohou obsloužit celou vaši domácnost najednou. Baterii si můžete zvolit podle svého vkusu, není nutné instalovat speciální typ.

Energetický štítek, údržba a servis

Údržba a servisÚdržba a servis

Abyste dobře hospodařili s vodou, dívejte se při výběru ohřívače i na jeho energetický štítek, který vám prozradí, jaké energetické nároky můžete u ohřívače očekávat za rok. Vybírejte ohřívače u prověřených prodejců, kteří vám kromě kvalitních výrobků mohou poskytnout bohaté příslušenství i širokou síť autorizovaných servisů.

Jedním z výrobců elektrických ohřívačů vody je česká společnost Wterm, u které najdete jak zásobníkové, tak průtokové ohřívače. Díky více než 20 letům zkušeností vám pracovníci kvalifikovaně poradí při výběru a v případě potřeby poskytnou kvalitní servis.

Několik tipů na závěr

Abyste si mohli udělat obrázek o nabídce elektrických ohřívačů, vybrali jsme pro vás několik zajímavých tipů.

Beztlaký průtokový ohřívač EPJ s horním umístěním

Tento ohřívač určený k instalaci pro jedno odběrné místo je řešením na místech, kde jsou moc dlouhé centrální přívody teplé vody nebo kde nejsou k dispozici vůbec. Ohřívač se automaticky sepne při otočení kohoutku s teplou vodou a spotřebovává energii pouze během odběru vody. Průtok vody optimalizuje škrtící ventil a části, které přijdou do kontaktu s vodou, jsou vyrobeny z mědi a mosazi. Ohřívač je také vybaven vodním hydraulickým spínačem s elastomerovou membránou a vratnou tepelnou pojistkou. Při příkonu 3,5 – 6,4 kW je vhodný zejména pro kuchyně nebo sociální zařízení, kde dokáže poskytnout dostatečně velkou zásobu teplé vody.

Malý zásobníkový ohřívač FZ a FZA

Tlakové zásobníkové ohřívače pro horní nebo spodní umístění představují smaltovou nádobu s vnějším plastovým pláštěm a polyuretanovou izolací. Na přírubě revizního otvoru je společně s hořčíkovou anodou umístěn elektrický ohřev. Poskytnou vám 10 l teplé vody najednou.

Velký zásobníkový ohřívač (bojler) AQ 30-200 l

Bojlery AQ jsou tlakové zásobníkové ohřívače vyráběné v objemech 30 až 200 l a mohou obsloužit několik odběrných míst zároveň. Ohřívač využívá termostat a vratnou tepelnou pojistku. Ve chvíli, kdy je voda nahřáta na požadovanou teplotu se ohřev automaticky vypne.s