Práce na zahradě je relax

Jak udělat, Jak na to
01.08.2019

Kdo má zahradu, ten ví, že dokáže poskytnout příjemné místo pro odpočinek, ale také, že je na ní práce jako na kostele. Během léta jsou zahradnické práce v plném proudu a léto je také obdobím, kdy se na pohotovostech objevuje nejvíce zahradníků a kutilů s nejrůznějšími zraněními ze zahrady. Jestli nechcete rozšířit jejich řady, připravte se předem a vrhněte se na práci s dobře vybranými ochrannými pracovními pomůckami.

Málokdo ví, že kromě montérek může využít další pracovní pomůcky přispívajících k větší bezpečnosti při práci. Jen si představte, jaké činnosti vás na zahradě čekají – sekání trávníku, natírání plotu, řezání dřeva, svařování, rytí záhonků, prořezávání větví, oprava střechy, montování různých konstrukcí, kopání základů pro zahradní domek, zalévání a hnojení, broušení, hrabání listí a spousta dalšího. Při každé činnosti se setkáte s rozdílnými riziky, a proto je dobré vědět jak a čím se chránit před úrazem.

Začněte u hlavy

Ochranné pomůcky na zahradu .. začněte od hlavy
Ochranné pomůcky na zahradu .. začněte od hlavy

Víte, že průměrná lidská hlava váží 4,5 kg a nejzranitelnější na ní jsou oči? I výrobci na to myslí a pro potřeby kutilů vyrábějí nepřeberné množství pomůcek pro ochranu hlavy.

Jako první vás jistě napadne přilba, což je dobrý nápad. Určitě se hodí všude tam, kde hrozí pád něčeho z výšky. S bouracími pracemi nebo prořezáváním stromů se jistě setkal každý zahrádkář, a proto by ve výbavě na zahradu ochranná přilba rozhodně chybět neměla. Při ostatních pracích noste alespoň ochranné čepice nebo kšiltovky. Před boulí vás neuchrání, ale nebudete mít špínu ve vlasech a neohrozí vás úžeh.

Když už byla řeč o očích, máte ochranné brýle? Že ne? To je ale chyba. Hobliny odletující při řezání, stříkanec barvy nebo sluníčko odrážející se od lesklého plechu mohou oko nenávratně poškodit. Ochrana zraku ve formě ochranných brýlí, ochranného štítu nebo ochranné kukly pro svařování vás ušetří mnoha nepříjemností. Minimálně nebudete mít podrážděné oči a nebudete vypadat, jak se lidově říká, jako angorák.

A když jsme u té hlavy, neměli byste podcenit ani pomůcky pro ochranu sluchu. Říkáte si, že to je zbytečné? Ale kdepak. Taková sekačka, rotační kultivátor nebo křovinořez dokáží vyvinout hluk o síle více než 80 dB, což může způsobit dlouhodobé poškození sluchu. Nasaďte si proto před každou prací s hlučnými nástroji mušlové nebo špuntové chrániče.

Pokračujte u těla

Obléci se do pracovního byste měli nejen do práce, ale i na zahradu. Zapomeňte na vytahané kusy oblečení z vašeho šatníku. Pamatujte na to, že v ordinacích chirurgů často končí odvážlivci, kteří si na sebe oblékli vytahané triko, které se jim zachytilo do okružní pily nebo si nasadili tepláky co se jim zachytily o větev na stromě. Amputace prstů nebo zlomená ruka po pádu ze žebříku nejsou super vyhlídkou, že?

Moderní pracovní oděvy vám nabídnou lepší ochranu. Kvalitní montérky zvýší vaši bezpečnost o pořádný kus. Když si pořídíte rovnou několikery s odlišnými vlastnostmi, uděláte úplně to nejlepší. Můžete mít totiž montérky protipořezové, chránící proti poranění motorovou pilou nebo montérky antistatické, vhodné pro práci s elektrickým proudem. Dobré jsou i montérky odolné působení olejům a chemikáliím nebo montérky nehořlavé.

V dobře padnoucích moderních montérkách budete jako v bavlnce. Nebudete nikde odření, nebudete se potit, nikde vám nebude nic plandat a díky spoustě kapes a poutkům budete mít po ruce potřebné nářadí. Výrobci montérek totiž vědí, co kutil potřebuje a podle toho nabízejí pohodlné střihy i materiály. Vedle klasických montérek s laclem můžete mít i montérkové kalhoty nebo kompletní montérkovou kombinézu. Montérky dnes oblékají nejen muži, ale také ženy i děti, pro které jsou tvořeny speciální kolekce.

Vedle montérek myslete i na různá pracovní trička, vesty nebo bundy, které mají být především komfortní, prodyšné a neměly by bránit pohybu, abyste mohli pracovat od rána až do večera.

Náš tip: Pro svářeče i kutily… Vyberte si montérky podle své profese

Chraňte i ruce

Čím pracujeme? No přeci rukama. A ty také bývají vystaveny největší zátěži. Naše ruce jsou otloukány kladivy, odírány šmirglpapíry, nabodávány hřebíky, zašpiněny hlínou a barveny různými nátěrovými barvami, oleji nebo chemikáliemi. Ale… nemusí tomu tak být díky pracovním rukavicím.

Proti běžným úrazům, oděrkám a špíně vás ochrání klasické kožené nebo textilní rukavice. Na práci s elektřinou si nasaďte raději dielektrické rukavice, při řezání motorovou pilou protipořezové rukavice, na práci se sekačkou a křovinořezem zvolte antivibrační rukavice, ke sváření se budou hodit svářecí rukavice a na práci s barvami a dalšími chemikáliemi užijete chemické rukavice. Když budete pečlivě navlékat rukavice před každou činností, nebudete se pak muset doma trápit s hledáním náplasti na krvácející ránu nebo s mytím pevně držící špíny.

Nezapomeňte na nohy

Ochranné pomůcky - nezapomeňte na nohy a další části těla
Ochranné pomůcky - nezapomeňte na nohy a další části těla

Na správné obutí často zapomínáme úplně, ale copak si i naše nohy nezaslouží potřebnou ochranu? Při sekání trávy můžete lehce uklouznout po mokré trávě. V dílně se určitě na zemi válejí zapomenuté ostré hřebíky, matky a šroubky. Při rytí záhonku vám snadno rýč ujede a při sekání dřeva se těžký špalek díky zákonu schválnosti svalí přesně na vaše chodidlo. Pevná pracovní obuv by proto měla být na vaší noze obuta vždy a všude.

Ideální jsou pracovní polobotky, kotníková obuv nebo alespoň pracovní sandály z kvalitního materiálu a s odolnou podešví. Při pracích, kdy hrozí pád předmětu na nohu nezapomeňte nosit obuv s pevnou tužinkou ve špici. Mnohým úrazům předejdete i volbou protiskluzové podrážky odolné proti propíchnutí. Praktické je, pokud má obuv povrch odolný vodě, působení olejů a rozpouštědel.

Náš tip: Víme, jaké boty do roboty jsou vhodné právě pro vaši profesi

Kde vzít výbavu od hlavy až k patě?

Možná jste se zhrozili, že pořídit takovou výbavu, která vás bude na zahradě chránit bude namáhavé. Naštěstí na všechny kutily a zahrádkáře myslí v obchodě TOMIS CZ, kde mají vše připraveno pěkně pod jednou střechou. Kde? V Příbrami. Pokud to sem máte daleko, využijte možnost nákupu na webu www.tomiscz.cz.

Nemusíte se bát nutné investice do pracovních pomůcek. Kompletní, a hlavně kvalitní výbava pro zahradníka vám vydrží určitě několik let a když to porovnáte s tím, že byste jinak každoročně vytahali ze skříně několik obyčejných triček, kalhot, tepláků a bot, které byste zničili, není investice do pořádných pracovních pomůcek vysoká. Navíc si vyberete to, v čem se budete cítit příjemně a v čem vám půjde práce pěkně od ruky.s