Poradíme vám, kam rozmístit zásuvky a vypínače

Jak udělat, Jak na to
08.07.2020

Poradíme vám, kam rozmístit zásuvky a vypínače a jakých pravidel byste se měli držet

Dobře rozmístěné zásuvky a vypínače jsou základem úspěchu pohodlného fungování domácnosti. Už při návrhu jejich rozmístění myslete na to, že zejména umístění zásuvek by mělo odpovídat jistým standardům a normám.

Vždy myslete na to, že mít více vypínačů a zásuvek je rozhodně lepší než jich mít málo. Nabídka je dnes rozmanitá. Na e-shopu společnosti Tympol Plus narazíte nejen na klasické bílé zásuvky a vypínače, ale také na stylové dřevěné, s kovovými rámečky nebo elegantní skleněné. Pořídit si můžete i stylové retro zásuvky a vypínače, které dodají styl klasickým chalupám.

Kde by neměl chybět vypínač:

  • vedle dveří;
  • na obou stranách místnosti, aby se dalo světlo ovládat z více míst (toto platí zejména u větších místností, chodeb nebo hal);
  • na nejvíce frekventovaných místech, například u stolů, pohovek nebo u postelí;
  • v kuchyni na místech, kde se budou zapojovat spotřebiče jako je lednice, myčka, trouba, mikrovlnná trouba, varná deska;
  • v kuchyni kolem pracovní desky, abyste si mohli připojit rychlovarnou konvici, kávovar, toustovač, mixér, domácího robota a další drobné elektrospotřebiče;
  • v obýváku tam, kde se zapojí televize a příslušenství jako je router, repráky, set-top-box a další elektronika. Samozřejmě myslete na to, že se v obývacím pokoji hodí lampy a lampičky a občas si chcete připojit telefon nebo notebook na nabíječku nebo je třeba připojit lux;
  • v ložnici a v pokojících nikdy neuděláte chybu, když umístíte zásuvku na každou zeď. Opět do nich budete zapojovat hlavně lampy a lampičky, nabíječky, v dětských pokojích také počítač, rádio nebo televizi;
  • v koupelně je potřeba do zásuvky připojovat pračku a sušičku a je vhodné mít i jednu nebo dvě zásuvky ve vyšší úrovni pro připojení fénu.

Kde by neměla chybět zásuvka:

Pozor na zásuvky v koupelně a kuchyni – důležitá je bezpečnost

Koupelna a kuchyně jsou velmi specifickým prostředím, kde se vyskytuje vlhko a může dojít ke kontaktu zásuvky s vodou, proto je zde třeba myslet na bezpečnost a zejména v koupelně myslet například na krytí zásuvky před vlhkostí. Rozměry doporučené pro rozmístění se udávají ke středu zásuvky/vypínače.

 

Jak umístit zásuvky v koupelněJak umístit zásuvky v koupelně?

Zásuvky v koupelně

V koupelně rozhodně neumisťujte zásuvky vedle van a sprchových koutů ani v blízkosti umyvadel.

Pro lepší představu se dá koupelna rozdělit do několika zón, které určují umístění zásuvek:

-          Zóna 0: určuje okolí van a sprchových koutů, kde se zásuvky umisťovat nesmí.

-          Zóna 1: zahrnuje plochu nad zónou 0, kam spadá prostor do 2.250 mm nad podlahou a také prostor pod vanou. V této zóně lze umístit jen zásuvky pro spotřebiče se střídavým napětím do 12V nebo stejnoměrným do 25V.

-          Zóna 2 – do této zóny spadá vodorovný prostor do délky 600 mm od zóny 1, zároveň ve výšce 2.250 mm nad podlahou až ke stropu. Zde platí pravidla jako pro zónu 1, ale můžete sem již umístit zaizolované uzavřené světlo, ventilátor, topení nebo zařízení pro vířivku.

-          Zóna 3 – je pokračováním zóny 2 a to až do délky 2.400 mm a výšky 2.250 mm. Zásuvky musí mít ochranu oddělovacím transformátorem, případně by měly mít samočinné odpojení od zdroje. Světla by měla být 400 mm nad vrchní hranou umyvadla. V případě umístění u země pod hranicí 1.800 mm od podlahy musí mít ochranný koš.

Zásuvky v kuchyni

Podobná pravidla platí v kuchyni – zásuvka nepatří přímo k dřezu. Zásuvka by neměla být ani přímo za sporákem, kde by se mohla přehřívat.

I v kuchyni platí další pravidla pro umístění:

-          zásuvky by měly být ve výšce 300 mm od podlahy;

-          nad pracovní deskou by měly být zásuvky i vypínače umístěny ve výšce 1.200 až 1.250 mm (záleží na výšce soklu);

-          od dřezu by měla být zásuvka nejméně 600 mm daleko;

-          zásuvka nesmí být přímo nad varnou deskou.

 

Jak umístit zásuvky v kuchyni?Jak umístit zásuvky v kuchyni?

Pravidla pro umístění zásuvek v ostatních místnostech

U ostatních místností nejsou limity pro umístění zásuvek a vypínačů natolik omezující, přesto je dobré držet se určitých norem. Zásuvky se umisťují standartně 200 mm nad podlahu, vypínače 1.050 mm nad podlahu. Tato výška ale není pevně daná a běžně se umisťují v rozmezí ve výšce 1.200–1.500 mm.

V případě, že připravujete novou elektroinstalaci, je dobré obrátit se na odborníka, který vám pomůže rozmyslet si, kam a jak umístit zásuvky i vypínače, abyste se později nesetkali s problémem, že máte málo zásuvek nebo že vám jističe neutáhnou potřebný počet spotřebičů.

Mohlo by Vás zajímat: Zásuvky a vypínače podle stylu interiéru + návod na zapojení