Oblíbené dekory obývacích stěn. Vede dub sonoma

Jak udělat, Jak na to
06.05.2021

Obývacím stěnám v českých domácnostech vévodí světlé dekory dřeva. Na pomyslném zlatém žebříčku se drží dub sonoma, ale v kurzu jsou i další jemné přírodní odstíny s nádechem do šedé, medové a krémové.

Na beton skvělý dekor

Hitovkou posledních let je povrchová úprava s imitací betonu. Šedý a nenápadný vzhled skříněk moderních obývacích stěn láká jednoduchostí a čistotou zpracování. Na první pohled je jasné, že si na nic nehraje ani nic neskrývá. Sází na jednoduchost a nedbalou eleganci, což mnozí obyčejní lidé i bytoví designéři oceňují.

Skutečný beton hraje spolu se sklem a ocelí hlavní roli v kancelářských a dalších veřejných budovách. V kombinaci s nenáročnou zelení rostlin do interiéru je šedivá textura betonu vynikající. Stejně dobře se hodí k odvážným vzorovaným tapetám a obkladům stěn, což platí i pro dekor obývacích stěn. Ty před obloženou nebo tapetovanou stěnou vypadají náramně.

Bez ořechu by to nešlo

Ořech má unikátní kresbu a nejinak je tomu v případě dekoru nábytku. Obývací stěny s texturou ořechu na sebe strhávají pozornost a jednoznačně hrají hlavní roli ve vybavení celé místnosti. Ořech je skvělou volbou pro všechny, kdo chtějí hlavní fokus stočit k obývací stěně.

Textura ořechu se skvěle snese s tmavě šedou nebo černou. Je zvláštní, že k sobě ladí tak syté odstíny, ale je to stokrát vyzkoušená pravda. Akorát při volbě ořechu v kombinaci s tmavou nezapomeňte na nějaký zesvětlující prvek, aby se vám nezatemnil obývací pokoj. Jinak je to dobrá volba i v provedení obývací stěny z lamina.

 

Králem zůstává dub sonoma

Dekorů s kresbou dřeva jsou v moderním nábytkářství stovky, ale žádný nemá takové jméno jako dub sonoma. Většinou si vystačí sám, ale může být i v kombinaci s bílou nebo světlou krémovou barvou. Takové stylové obývací stěny má doma mnoho Čechů a nemůžou si je vynachválit. V čem je ale kouzlo dubu sonoma?

Dub je velmi oblíbenou texturou dřeva ve skandinávském stylu a odtud vítr fouká. I ten, kdo nikdy neslyšel o dekorech dubu, pravděpodobně slyšel o skandinávském stylu nábytku. A aby taky ne, když za posledních patnáct let válcuje alternativy prakticky v jakémkoliv obchodu s nábytkem. Pak se není čemu divit, že si u nás lidé oblíbili moderní dekor v jednoduchém a praktickém provedení.

Vysoce kontrastní dekory jsou šik

V posledních pár letech jdou do módy ryze bílé a černé dekory obývacích stěn. Kompaktnější rozměry skříněk umožňují využívat i ostře kontrastující barvy. Extrémní bílá nebo naopak černá proto zdobí obýváky pragmatických lidí, kteří si tento barevně jednodušší základ často doplní barevnými doplňky v podobě sedačky, obrazů, grafik a podobně.

Zajímavá je taky kombinace černo-bílého dekoru, v lesklém i matném provedení. Ve většině případů se zájemci o tento styl ptají po skříňkách bez držadel, která by narušovala jednolitost a jednoduchost zpracování. Zavírací mechanismus pak většinou funguje na principu zatlačení, po kterém se dvířka pootevřou a zpřístupní vnitřek.

Celkové vyznění obýváku je nejdůležitější

Na závěr je třeba přiznat, že neexistuje jediná správná varianta dekoru obývací stěny. Naštěstí žijeme v době, kdy si každý z nás může vybrat ze stovek kusů variantu, která nám nejlépe sedne. Přesto bychom ale měli dbát na to, aby celkové vyznění obýváku působilo vyladěně, od podlahy až po strop.

Proto je důležité zaměřit se nejen na nábytek a podlahy, ale věnovat trochu času a přemýšlení i stěnám a osvětlení. Je obrovský rozdíl, když obývák vybavíte okázalým lustrem nebo nenápadným stropním LED svítidlem. Obě varianty posvítí, ale první jmenovaná zároveň strhne pozornost od ostatního nábytku. Tak pozor na to.s