Litinová nebo kachlová krbová kamna? Toť otázka!

Jak udělat, Jak na to
02.04.2019

Krbová kamna slaví v současné době velký comeback. Topení dřevem vyjde po cenové stránce nejlevněji, proto se není čemu divit, že se k němu vrací stále více lidí. Při výběru krbových kamen je potřeba zohlednit několik kritérií, mezi které kromě výkonu bezesporu patří i materiál, z nichž se krbová kamna vyrábí.

Krbová kamna a materiál: kachle nebo litina?

Mezi nejčastější materiály patří kachle a litina. S těmito dvěma typy krbových kamen se na trhu setkáte v hojném počtu - lišit se budou nejen materiálem, ale i cenou (nejlevnější krbová kamna začínají již na částkách kolem 5000 Kč) nebo designem. Pakliže nemáte jasno v tom, který materiál je pro krbová kamna lepší, pokusíme se vám vyzdvihnout jejich výhody i nevýhody v následujících řádcích.

Co se týče litinových krbových kamen, můžeme hovořit o opravdu vysoké kvalitě. Bezesporu největší výhodou, kterou se litinová krbová kamna mohou pyšnit, je rovnoměrný výdej tepla. Litina dokáže akumulovat velké množství tepla a dobrou zprávou je, že kamna budou hřát ještě dlouho poté, co do nich naposledy přiložíte a dokonce i poté, co úplně vyhasnou. To je skutečnost, kterou oceníte zejména v noci, kdy můžete do litinových krbových kamen naložit a ráno ještě budete moci čerpat teplo.

Druhou variantou, která se rovněž těší velké oblibě, jsou kachlová krbová kamna. U těch můžeme s klidným svědomím vyzdvihnout především jejich pěkný design, který udělá velkou parádu prakticky v jakkoli pojatém interiéru. I v tomto případě lze mezi výhody zařadit dlouhou dobu sálání tepla, stejně jako v případě litinových krbovek. I kachlová kamna jsou proto úsporná a zároveň efektivní a nenáročná na provoz.

 

Krb s výměníkem

Krbová kamna s výměníkem nebo bez?

Kamna s výměníkem nebo bez?

Jednou z otázek, které při volbě krbových kamen určitě budete řešit, je přítomnost nebo naopak absence výměníku - krbová kamna sice můžete využívat ryze jako lokální zdroj tepla, stále více lidí ale dává přednost možnosti vytápět s jejich pomocí celou bytovou jednotku. V takovém případě je potřeba, aby krbová kamna měla výměník. Zde můžete vybírat, jestli vsadíte na výměník teplovodní, který rozvádí teplo do všech radiátorů prostřednictvím vody, nebo výměník teplovzdušný, který rozhání teplo za pomoci ventilátorů. Krbová kamna se tak mohou proměnit v úsporný a moderní systém vytápění.s