Jaké změny na realitním trhu nás čekají?

Jak udělat, Jak na to
09.06.2020

V době koronaviru nás potkalo několik změn na realitním trhu a jiné mají v dohlednu teprve proběhnout. Které z nich jsou ty nejdůležitější?


Mnoho z vás, kteří jste si v nedávné minulosti pořídili nemovitost, si postesklo nad povinností platit čtyřprocentní daň z nabytí. Vláda nyní schválila její zrušení. Je to ale skutečně taková výhra, jak se zdá? Týká se vás když prodáváte nemovitost nebo když ji kupujete?

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Tajně jste doufali, že se daň z nabytí nové nemovitosti zruší? Teď se snad konečně dočkáte – zrušení daně je vládně schváleno, a jestli vše proběhne úspěšně, vstoupí oficiálně v platnost. Dle nejnovějších informací má dokonce platit i zpětně – a to pro všechny, co nabyli nemovitost od prosince 2019. A pokud kupující daň již uhradil, peníze dostane zpět.

 

Co platilo doposud?

Výše daně z nabytí činila čtyři procenta z kupní ceny nemovitosti a musela se zaplatit do tří měsíců od provedení vkladu vlastnického práva na katastru nemovitostí.

 

Od roku 2016 hradil tuto daň kupující (tedy nabyvatel vlastnického práva).

Koho zrušení daně z nabytí nejvíc ovlivní?

Zvažujete v blízké době prodej nemovitosti bez realitky? Kdo na zrušení této daně prodělá? Více se dozvíte v článku "Jaké změny nás čekají".s