Jak zabezpečit svou chalupu

Jak udělat, Jak na to
30.12.2020

Období letních pobytů na chatách a chalupách je u konce. Prázdné rekreační příbytky a jejich vybavení však lákají v tomto období zloděje. Máte vše dobře zabezpečené? A na co se nesmí zapomínat?

 

Okna, dveře nebo prosklené části verandy

Právě tudy přichází až 80% nezvaných návštěvníků. Dveřní prostory lze zabezpečit posilněním systému zamykání. Bezpečnostní vložka zámku, zámkový štít nebo obecně zadlabací zámek s vysokou odolností proti odvrtání jsou jedny ze základních možností úpravy takového prostoru. Druhý zámek vrchní zámek také posílí bezpečnost vstupních dveří. Proti vyražení nebo vysazení samotných dveří poté lze instalovat celoplošnou nebo příčnou dveřní závoru. Mají-li naše dveře do chalupy skleněnou část, je vhodné její zamřížování. U starých dveří se nabízí také jejich oplechování. To je však řešení spíše nouzové. Ideální je výměna celých dveří za nové bezpečností s klasifikací 3. třídy a výše. Kvalitní řešení Vám usnadní například i následnou komunikaci s pojišťovnou v případě vykradení.

 

Okenní prostory jsou velmi problematické na ochranu, i přesto je dobré soustředit se alespoň na rámy, parapety nebo kování. Kontrolu si zaslouží i bytelnost okenic či jiných mechanismů. Kromě toho lze využít na exponovaná místa bezpečnostní sklo a nebo folii. Naopak sklepní okna a světlíky lze opatřit mříží. Zůstane-li okno například do sklepa průhledné, pokuste se uklidit co nejvíce vybavení do skříně na nářadí.

 

Venkovní prostory a ukládání nářadí

Pracovat lze také s nejbližším okolím. Vaší pozornosti by nemělo uniknout nářadí, které během sezony necháváte volně ve venkovních prostorech nebo pod přístřešky. I to je velkým lákadlem pro zloděje, ačkoliv jejich hodnota nám nemusí připadat vysoká. Jakákoliv překážka je plusem při ochraně majetku, proto při ukládání cennějších komponentů v dílně, garáži nebo kůlně poslouží dobře odolná uzamykatelná plechová skříň. Základem je, aby bylo pouhým pohledem k vašemu objektu spatřitelné co nejmenší množství vybavení a motivace narušitele se tak minimalizovala. Další psychologickou překážkou je oplocení pozemku. I jeho kvalita může samozřejmě rozhodovat při vytipovávání objektů zloději.

 

Elektronické zabezpečení

Efektivním řešením posledních let je využívání elektronických zabezpečovacích systémů s využitím senzorů a kamer napojených na alarm. Pokud je zde navíc možnost napojení na pult centrální ochrany například bezpečností agentury, může se taková věc kladně promítnout do ceny Vašeho pojištění.

 

 s