Jak vybrat záclony a závěsy, aby splnily účel?

Jak udělat, Jak na to
04.08.2021

I taková banalita, jako je výběr záclon či závěsů, může člověka pořádně potrápit. Nabídka je velmi široká, a když se začnete důkladně zamýšlet nad jednotlivými variantami, snadno dojdete k závěru, že vlastně vůbec netušíte, jaká je pro vás ta pravá. Když se však budete držet následujících tipů a doporučení, dozajista si vyberete správně.

Rozdíly se stírají

Ještě než se pustíte do nakupování, zopakujte si, v čem se záclony liší od závěsů. V minulosti byly rozdíly patrné na první pohled, dnes jsou mnohdy velmi podobné. Důvodem je fakt, že se z nich stala spíše dekorace. V minulosti tomu bylo trochu jinak – záclony plnily především funkci clony a závěsy se využívaly k zatemnění. K obojímu samozřejmě mohou sloužit i dnes, v praxi však rozhodují vlastnosti materiálu.

 

V prvé řadě si proto ujasněte, co od záclony očekáváte, a podle toho zvolte odpovídající provedení. Měla by být pouze pěkným interiérovým doplňkem, anebo praktickým pomocníkem, který vás ochrání před ostrými slunečními paprsky a zároveň vám zajistí soukromí? Pokud k těmto účelům používáte jiný stínící systém, pak je to jedno.

Jak vybrat záclony

Klíčové jsou rozměry i design

V případě záclon i závěsů platí, že polovinu úspěchu tvoří správné rozměry. Rozmyslete si, zda má tkanina dosahovat k parapetu, radiátoru, nebo až na zem. Do celkového vizuálního dojmu se jistě promítne i způsob zavěšení. V tomto ohledu mate rovnou tři možnosti – záclonovou tyč, háčky a „žabičky“. Pozor - každá z možností „ukousne“ z plánované délky jinou část! Navíc počítejte s nařasením. Obecně je vhodné pořídit dvojnásobek šíře. Vzorované záclony je vhodné řasit méně než hladké. A nezapomeňte k šíři přičíst přesah na obou stranách okna, jinak se okenní otvor opticky změní.

 

Výběr barevné kombinace je otázkou individuálního vkusu a sladění s ostatními interiérovými prvky. Přesto se snažte myslet na to, že na severní okna patří světlejší barvy a na jižní sytější. V úvahu berte také optické vlastnosti barev – světlé záclony a závěsy místnost zvětšují a rozjasňují, tmavé zmenšují a přidávají na útulnosti.s