Jak vybrat venkovní rolety a žaluzie?

Jak udělat, Jak na to
04.08.2021

Potíte se už jen při pohledu na předpověď počasí? Rozlučte se s probdělými nocemi kvůli neúnosnému horku. Ušetřete energii za klimatizaci a zastavte horko venkovními roletami a žaluziemi. Seznámíme vás s nimi.

Venkovní rolety místnost ochladí až o 10 °C

Vnitřní stínění se zdá praktické, bohužel má ale mnoho nevýhod. Paprsky proniknou přes okno a žaluzii ohřejí, což chladu v místnosti nepřispívá.

 

Časem se navíc navztekáte nad vytrženými lanky, prasklými tyčemi nebo nefunkčními řetízky. I přesto se interiérové žaluzie těší oblibě – jsou totiž levné.

 

Venkovní rolety a žaluzie sluneční paprsek zastaví ještě předtím, než pronikne do interiéru. Tento typ stínění tak sníží teplotu v místnosti až o 10 °C. Nejčastěji se vyrábí z nerezu nebo hliníku (včetně svinovacích schránek), jsou tak odolnější oproti variantám s plastovými komponenty.

Venkovní rolety

 

Za exteriérové stínění zaplatíte víc, avšak vydrží s vámi mnohem déle. Jaké venkovní rolety a žaluzie na trhu seženete?

Typy venkovních rolet

Venkovní roleta stíní, izoluje a chrání před hlukem, což oceníte především v ložnici nebo dětském pokoji.

 

Rolety se jednoduše ovládají, vyrolujete je pomocí kliky, šňůry nebo popruhu. Ti, kteří hledají opravdový komfort, nadchne elektrické ovládání – otravné sluneční paprsky zastavíte doslova jedním tlačítkem.

 

Exteriérové rolety nejčastěji seženete ve třech variantách:

  • nadokenní,
  • předokenní
  • nebo rolety do překladu.

Nadokenní roleta

Pokud vám zrovna architekt projektuje nový dům a vy toužíte po nadokenních roletách, sdělte mu to co nejdříve. Box pro uložení rolety totiž zabere místo a s tím je třeba počítat již během projektování.

 

Nadokenní venkovní roleta perfektně izoluje teplo i zvuk, nic se dostane dovnitř ani ven. Nepřekoná ji ani zloděj.

Předokenní roleta

Vodící lišty předokenní rolety se budují do stěny nebo rámu okna. Klidně ji namontujte, až bude váš nový dům stát. Stejně jako nadokenní varianta i tato roleta perfektně dolehne k oknu a zajistí dokonalé stínění.

 

Zapomeňte na odklízení pavučin a pylu – o nežádoucí nečistoty na roletě se postarají husté kartáčky umístěné ve svinovací schránce.

Rolety do překladu

Tyto rolety si oblíbí všichni bez ohledu na to, zda o vlastním domě teprve sní, nebo už v něm bydlí. Roletu pohodlně namontujete rovnou na fasádu, ale i pod ni – třeba při zateplování domu.

 

I s roletou do překladu dosáhnete plného zastínění interiéru. Díky jejím tepelněizolačním vlastnostem navíc ušetříte pár stovek z vaší peněženky za klimatizaci a topení.

Typy žaluzijí

Typy žaluzií

Venkovní žaluzie vybírejte podle profilů lamel. Existují tři typy:

  • ve tvaru písmene C,
  • ve tvaru písmene Z
  • nebo písmene S.

Žaluzie Cetta

Hledáte nejuniverzálnější model venkovních žaluzií vůbec? Zvolte ty s profilovanými lamely ve tvaru písmene C. Vyrábí se ve třech šířkách – Cetta 50 poslouží tam, kde příliš nefouká vítr, Cetta 65 účinně zastíní velké plochy a Cettu 80 dokonce namontujete do překladu.

Žaluzie Zetta

Profil lamel ve tvaru písmene Z zajistí perfektní celistvou plochu při stažení a tím i dokonalé zastínění. Žaluzie Zetta díky vlisované gumě na lamelech chrání interiér před hlukem. Vyrábějí se ve dvou šířkách, aby padly i na rozměrnější okna.

Žaluzie Setta

Skloubení funkčnosti a moderního designu – to jsou žaluzie Setta. Profil lamel ve tvaru písmene S vytváří při sklopení žaluzií dokonale hladkou plochu.

 

Vlisovaná guma na lamelech odhlučňuje, hliníkové vodící listy posilují odolnost žaluzií proti větru i zlodějům. Stejně jako předchozí typy žaluzií seženete Settu v různých šířkách.

 

Pokud si pořizujete venkovní stínění, vyhněte se univerzálním rozměrům rolet a žaluzií z hobby marketů a zavolejte odborníkovi. Jedině tak docílíte žádaného chladu uprostřed parného léta.

 

Autor článku: Veronika Jínová