Jak se starat o parkety, aby co nejdéle vydržely

Jak udělat, Jak na to
20.12.2019

Jak se starat o parkety, aby co nejdéle vydržely jako nové?

Některé podlahové krytiny budou mít šmrnc i za padesát let. Ke stálicím v oblasti interiérového designu patří parkety. Kdo je má doma, může si gratulovat, neboť z estetického hlediska platí za hotový poklad. Ovšem pouze za předpokladu správné údržby – pohled na zašlou, zanedbanou podlahu je spíše žalostný. A protože dřevo neustále pracuje, péče je vskutku na místě. S jejími základními pravidly vás seznámíme v tomto článku.

Zásady pravidelné údržby

Zatímco pro středně pokročilého kutila není pokládka dřevěných parket příliš náročná, běžný uživatel může mít problém, udržet podlahu ve stoprocentním stavu. Nekončící proces přitom začíná již ve chvíli, kdy krytinu vybíráte – parkety jsou vhodné do místností se stabilním klimatem: teplotou mezi 18 – 22 °C a vlhkostí kolem 55 – 65 %. Pamatujte, že právě prostředí zdaleka nejvíce ovlivňuje na životnost materiálu. V příliš chladném či naopak přetápěném interiéru s vlhkostí mimo uvedené rozmezí se původní vlastnosti parket vytrácí a životnost zkracuje.

Zároveň si ohlídejte, aby:

  • na parketách nezůstávaly nečistoty – na denní bázi podlahu zametejte a jednou za dva týdny (v případě potřeby samozřejmě dříve) vytřete,
  • povrch podlahy nepoškrábal nábytek, opatřete jej proto měkkými chrániči,
  • se mezi spáry nedostala tekutina, v případě nehody ji ihned důkladně odsajte,
  • se na podlahu nedostaly drobné částečky, které by ji mohly poškrábat,
  • byl povrch pravidelně ošetřován speciálním chemickým přípravkem určených právě pro daný typ podlahy: agresivním prostředkům s obsahem abraziva se vyhněte obloukem.

 

Jak se starat o parkety 

Jak parkety renovovat?

Zatímco poškozené plovoucí podlahy z laminátu opravit nelze, parkety ano. Šikovný řemeslník jim může navrátit původní krásu tím, že je zbrousí a následně ošetři vhodný přípravkem (lakem nebo olejem). Postup broušení najdete krok po kroku např. na YouTube (hledejte frázi „wooden parquet flooring restoration“), pokud se ale na tuto poměrně náročnou práci necítíte, raději se obraťte na odborníka. Zkušený podlahář probudí parkety k životu mnohem rychleji a s garancí perfektního výsledku.s