Jak pečovat o pořádek v domě

Jak udělat, Jak na to
16.01.2023

Základem je denní rutina. Pokud ta vaše je taková, že vstanete, dáte si kávu do hrnku ze včera, a cestou do práce zakopnete o pytel s odpadky, který jste chtěli už dva dny vynést, možná byste mohli zapřemýšlet o vytvoření nových návyků. Jak ale na to, aby to moc nebolelo a  neukousli jste si větší sousto, než zvládnete? 

Nejprve dělejte domácí práce, kterých se bojíte

Udělejte nejprve to, co nechcete, a všechno ostatní je jednodušší. Které domácí práce byste nikdy neudělali, kdybyste je dělat nemuseli? Jak je můžete upřednostnit? Pokud je pro vás tou nejvíce nepříjemnou částí úklidu například úklid koupelny, začnete právě s ní.  

Máte čistotu spojenou se specifickou vůní dezinfekce, nebo je váš šálek kávy třeba levandulový olej? V konečném důsledku je to jedno. Cílem je, abyste si uklízení udělali co nepříjemnější. Ať už tedy upřednostňujete na dezinfekce podlah nebo ploch v koupelně jakýkoli prostředek, cílem je, aby vám seděl, ale zároveň byl účinný. Pokud budete mít úklid spojený s nepříjemným pachem, nebude se vám do úklidu chtít. Když vám prostředek bude vonět, ale nebude účinný, strávíte úklidem mnohem více času. 

Uklízejte trochu každý den

Není třeba zlomit rekordy v uklízení. Jan si pro každý den v týdnu vyhraďte věc, kterou uděláte. V pondělí například úklid koupelny, v úterý podlaha v kuchyni, ve středu koberce a prach v obývacím pokoji. Cílem je, aby vám úklid nezabral více, jak třicet minut. A půlhodinu si ve svém nabitém dni najde v podstatě každý. 

Zakončete každý den čistým pultem a dřezem

Je rozdíl v tom, jestli ráno vstoupíte do kuchyně, ve které jsou zbytky jídla, neumyté talíře a hrnce, nebo jestli vás čeká uklizená a připravená kuchyně. V tom prvním případě je vaše první myšlenka v kuchyni negativní, protože vaši mysl zahltí nepořádek, který kolem sebe uvidíte. Pokud ale vstoupíte do uklizené a připravené kuchyně, začnete svůj den mnohem pozitivněji. A i stejně jako u koupelny, i zde platí, že správná volba čistícího prostředku by se neměla podceňovat. Na ecoliquid.eu se můžete inspirovat při výběru správného čistícího prostředku pro vaši domácnost. s