Jak miminku odsát rýmu?

Jak udělat, Jak na to
08.03.2021

Když se nám narodí miminko, je to ten nejkrásnější okamžik v našem životě. A samozřejmě si pro něj přejeme, aby bylo zdravé. Bohužel tomu tak není vždycky a miminko často někde nastydne nebo chytí rýmu. U dospělého se jedná o onemocnění, které není nijak závažné, vysmrkáme se a je po problémech. Ale malá miminka neumí smrkat. Co teda s nimi dělat? Jak jim pomoci, aby nedošlo k nějaké závažné komplikaci?

Pro malá miminka je i obyčejná rýma velkou komplikací, právě z důvodu toho, že se neumí vysmrkat. Neumí vyfouknout hlen a proto je velmi nutné, abychom miminku pomohli a nedošlo k tomu, že mu hlen bude postupovat dále do tělíčka.

Jak miminku odsát rýmu?

Možností, jak miminku pomoci je hned několik. Určitě je dobré, abychom mysleli na to, že může miminko chytit rýmu a byli jsme připraveni. Jak se tedy připravit a co mít doma po ruce, abychom nebyli zaskočeni a mohli hned jednat? Řešením je vybrat vhodnou odsávačku nosních hlenů. V dnešní době by měla být základní výbavou dětské lékárničky. Pokud bychom miminku neodsáli „nudle“, nemohlo by dýchat a tím pádem se také nemohlo ani pořádně nakojit a s tím je spojený i špatný a neklidný spánek. Odsávačky nosních hlenů ale můžeme využít i v případě dětské hygieny nosu nebo i při alergických rýmách, abychom hlen odsáli.

Jak vybrat odsávačku hlenů

Na trhu je velké množství odsávaček hlenů, které si můžeme koupit. Základní rozdělení je podle toho, jestli jde o ruční odsávačku nebo o elektrickou odsávačku.

Ruční odsávačky hlenů

Ruční odsávačky mají výhodu v tom, že jsou vždy po ruce, můžeme s nimi kamkoliv cestovat, jsou flexibilní a je to nejlevnější varianta. Nevýhodou je pak nízký výkon odsávání, který se většinou dělá pusou maminka, případně jsou balónkové ruční odsávačky, které využívají balónku k odsátí vzduchu.

Elektrická odsávačka hlenů

Elektrické odsávačky dělíme na ty, které jsou na baterky, a ty, které nasadíme na vysavač. Elektrické odsávačky mají vyšší pořizovací cenu, ale zase jsou jednodušší na použití. Musíte mít ale vždy nabité baterie nebo vždy u sebe vysavač. Odsávačky, které se připojí na vysavač, jsou hlučnější, protože pro jejich správnou funkci je třeba zapnout vysavač. Některé děti zvuk vysavače uklidňuje, některé se ho naopak bojí.

Dezinfekce odsávaček hlenů

Co je ale u všech druhů odsávaček nejdůležitější, je jejich dezinfekce. Jelikož je hlen infekční materiál, je nutné po každém použití sací láhev i hadičky, které jsou součástí odsávačky, umýt a dezinfikovat. K šetrnému vymytí odsávaček doporučujeme kvalitní dezinfekce, jako například Steridine. Dezinfekce Steridine splňují nejnáročnější kritéria i pro citlivé lidi nebo alergiky. Po vydezinfikování odsávačky a všech jejích příslušenství ji budete mít připravenou na další použití a žádná rýma Vás ani Vaše miminko již nezaskočí.s