Diplomová práce snadno a bez nesnází

Jak udělat, Jak na to
02.08.2019

Blíží se vaše studium ke konci a vy se začínáte děsit diplomové práce? Není proč. Celé studium jste pracovali na tom, abyste se seznámili s tím, co vše je nutné o vašem oboru vědět a napsání závěrečné práce by mělo jen završit studium. Pokud nezpanikaříte a budete postupovat podle ověřeného plánu, zvládnete napsat a odevzdat diplomku bez nervů.

Ujasněte si téma diplomové práce a kdo bude vaším vedoucím

Nejdůležitějším krokem je výběr tématu diplomové práce. Zvolte takové téma, které je vám blízké a o kterém se sami chcete něco dozvědět. Práce se vám pak bude tvořit lépe. Nemusíte přijít s novým objevem nebo myšlenkou. Můžete rozvinout myšlenky těch, kteří už podobné téma zpracovali. Můžete si udělat vlastní výzkum nebo zvolit jiný pohled na věc. Hlavní je, že dokážete téma samostatně zpracovat.

Důležitou součástí vaší diplomové práce je i to, koho si vyberete za vedoucího práce. Zvolte někoho, kdo se zabývá problematikou, které se chcete v práci věnovat. Bude pro vás přínosem a můžete s ním konzultovat své myšlenky. S vedoucím práce byste měli být pravidelně v kontaktu, aby viděl, že jste aktivní a máte zájem o kvalitní závěrečný výstup.

Sežeňte si všechny zdroje

Ve chvíli, kdy máte téma i svého vedoucího, začíná velký kolotoč jménem zdroje. Zjistěte si, kdo se už daným tématem zabýval, projděte si závěrečné práce, které na toto téma už byly napsány a sežeňte si dostupnou literaturu, audiovizuální i elektronické zdroje. U některých zdrojů, zejména archivních spisů a dokumentů, budete muset podávat žádost o zapůjčení nebo nahlédnutí. Vyřízení žádosti může nějakou dobu trvat, proto je dobré počítat s nějakým časem navíc. Pokud využíváte zahraniční zdroje, myslete na to, že jejich překlad také zabere nějaký čas.

Při psaní diplomky se držte plánu a norem

Každá škola si určuje normy pro vzhled, rozsah a obsah diplomové práce sama, proto se dobře seznamte s tím, jaké náležitosti by vaše práce měla mít. Stanovte si cíl práce a vypracujte si osnovu, podle které se vám bude dobře držet obsah a nebudete odbíhat myšlenkami jinam. Nastudujte si zdroje a pak už se jen vrhněte na psaní

Nejtěžší je s psaním začít, proto si nedávejte příliš vysoké cíle. Diplomku určitě nenapíšete za víkend. Pište po menších částech, dávejte si pauzy a klidně psaní věnujte celý měsíc. Nebudete se cítit pod tlakem a budete mít čas si vše dobře promyslet. Zároveň budete moci v klidu konzultovat posun práce se svým vedoucím, který může upozornit na špatné řazení kapitol, na nevhodnou stylistiku i odborné nepřesnosti. Průběžně si nechávejte text odsouhlasit.

Nezapomeňte vše správně odcitovat a připojovat důležité poznámky a odkazy.

Pokud budete mít obsah hotový, připište úvod, závěr, seznam literatury a dejte práci konečnou formu. Opět záleží na vaší škole, jaký vzhled diplomové práce požaduje, jak by mělo vypadat číslování stránek, umístění poznámek, příloh a dalších formalit.

Nechte si vše zkontrolovat

Autorská slepota je mrška, a i když jste vše pročetli nejméně stokrát, dejte text přečíst někomu nezaujatému. Mnohdy vám pomůže v ujasnění některých výkladů a nejasností v textu, upozorní na přehlédnuté gramatické chyby a zhodnotí, jak na něj práce působí.

Vy sami zkontrolujte, zda sedí číslování stránek, zda jsou všude správně doplněné citace, nadpisy, grafy a tabulky.

Využijte profesionální tisk a vazbu diplomové práce

Psaní diplomové práce

 

Ve chvíli, kdy máte vše napsáno a zkontrolováno, stačí už jen diplomovou práci převést do fyzické podoby. Aby byl tisk a vazba diplomové práce provedená na jedničku a nemuseli jste se stresovat s tím, že se vám rozhází číslování stránek nebo nebudou sedět okraje, nechte si diplomku dokončit u profesionálů.

TIP: Například v copycentru Tomados v Praze mají s tiskem a vazbou diplomových prací bohaté zkušenosti a nejen, že vám práci vytisknou v požadovaném formátu, ale navíc si můžete vybrat typ vazby, barvu desek i potisk desek. Výhodou je, že si diplomovou práci poté můžete zdarma vyzvednout na pobočce v Praze nebo nechat zaslat na dobírku. A protože v Tomados vědí, že se tisk i vazba diplomových prací často řeší na poslední chvíli, jsou připraveni udělat za příplatek expresní tisk a vazbu do 2 hodin od objednání.

Hodit by se vám mohly i další služby od Tomados, jako je tisk, kopírování, skenování nebo pronájem kancelářské techniky v podobě tiskáren a kopírek.

Hodně štěstí na závěr

Po odevzdání diplomové práce už nezbývá, než se připravit na její obhajobu a na samotné závěrečné zkoušky. Na obhajobu se důkladně připravte, protože i když zpracujete diplomku na jedničku, pokud si ji neobhájíte, nemusíte nakonec uspět. Už doma si připravte osnovu – představení práce, argumenty, proč jste si téma vybrali, co je cílem práce, jak jste postupovali, jaké metody jste využili a jaký přínos vaše práce má. Pokud se předem připravíte na možné otázky směřující k nedostatkům práce, nebudete při obhajobě zaskočeni.s