Akné – jak se s ním poprat v pubertě i později

Jak udělat, Jak na to
13.09.2020

V určitém věku si bojem s pupínky projde téměř každý. Když ale akné přetrvává i v době, kdy jsme dávno odrostli z teenagerovského věku, hojí se mnohem pomaleji, zánětlivé projevy jsou hlouběji uloženy a zanechávají jizvičky nebo pigmentace. Ve výsledku může vyvolat i psychické potíže. Jak tedy pečovat o pokožku, aby byly projevy akné co nejmenší?

Akné vzniká nadměrnou aktivitu mazových žláz, hormonálně podmíněnou, mnohdy i geneticky. Maz se hromadí pod povrchem a bakterie jej rozkládá za vzniku větších či menších zánětů v podobě pupínků nebo i větších uzlíků. Po jejich zhojení se mohou tvořit malé jizvičky nebo pigmentace.  Léčba akné je proto vhodná už v období puberty. Pokud problém přetrvává i v dospělosti, je třeba spojit více postupů ke zvládnutí projevů a jeho léčbě.  

BcD Clinic využívají laserové metody léčby, s kombinací chemického peelingu, mikrojehličkovou radiofrekvenci, e-Matrix, IPL světlo a modré světlo.

Puberta – nejvhodnější začátek pro léčbu akné

Až 80 % dětí, které se dostanou do puberty se s akné setká. Tak to prostě je. Řada teenagerů má snahu pupínky vymačkávat nebo různě maskovat, což není úplně nejvhodnější cesta. Už v takto raném věku je lepší využívat kosmetiku určenou pro aknózní pleť. Přípravky by měly zabránit ucpávání pórů a zklidnit zánět. Při silných projevech akné je i v tomto věku vhodné aplikovat laserové ošetření akné, které působí hloubkově, snižuje aktivitu mazových žláz, čímž snižuje nebo zastavuje vznik dalších zánětů.

Holky a kluci to mají s akné jinak

Je známo, že děvčata i chlapci mají rozdílnou hladinu hormonů, což ovlivňuje tvorbu akné. U chlapců bývají projevy akné většinou hlubší, a i léčba bývá delší. Pomoci mohou gely a mýdla vysušující mastnou pleť, nesmí však přesušit, jinak může vzniknout tzv. acne detergens, kdy je pokožka přecitlivělá, hrubá. U dívek se zase vyskytují výkyvy v tvorbě pupínků související s menstruací., navíc malé množství androgenů mají i ženy. Pleť je mastná nejvíce ve středu obličeje, kde je mazových žláz nejvíce.

Péče o pleť v pubertě

Zmírnit projevy akné v pubertě mohou i tyto kroky:

  • Pro čištění pleti je vhodné používat přípravky s malým množstvím alkoholu se schopností hloubkového čištění pleti.
  • Na noc je dobré aplikovat lehké přípravky, které neucpávající póry, popřípadě s doporučenou místní léčbou.
  • Dívky by při líčení měly používat speciální dekorativní kosmetiku.
  • V případě, že se akné objeví i jinde na těle, je vhodné používat tělovou kosmetiku, která předchází tvorbě akné.
Jak na akné

Akné v dospělosti – nebojte se vyhledat odbornou pomoc

Zhruba kolem 17-20 let by se měla stabilizovat hladina hormonů a projevy akné by se měly postupně zklidňovat. Pokud ale u vás akné přetrvává i přesto, že jste překročili dvacítku, je vhodné podstoupit kombinovanou léčbu více prostředky, spolu s vyšetřením např. hormonální hladiny, funkce štítné žlázy atd. Pokud vás akné omezuje, nastává čas vyhledat odborníky a informovat se o možnostech léčby akné.

Cílem léčby je především podpořit vylučování kožního mazu, snížit tvorbu rohovějících buněk blokujících vylučování mazu, potlačit tvorbu bakterií na povrchu pokožky a odstranit zánětlivé procesy.

V rámci léčby akné se provádí jak lokální, tak celková terapie. V rámci lokální terapie se využívají přípravky otevírající mazové žlázy. U větších projevů akné se přistupuje k celkové terapii. Ta může obsahovat využití retinoidů jak lokálně, tak celkově, chemického peelingu, laserového ošetření pleti hloubkovým NdYAG laserem, následně výplně jizviček kyselinou hyaluronovou nebo frakční CO2 resurfacing.

Při laserovém ošetření pleti dochází k potlačení zánětu, snížení produkce mazových žláz i potlačení přítomnosti bakterií. Ošetření laserem je neinvazivní, proto je nutné ho opakovat 3-5x v intervalech 3 týdnů až jednoho měsíce.

Více o laserových zákrocích se dočtete v našem článku „Jak na mladistvou pleť? Odpovědí jsou laserové přístroje“, který nejdete pod odkazem ZDE.