7 hříchů českých ložnic: Zjistěte, proč se nemůžet

Jak udělat, Jak na to
28.06.2019

Věděli jste, že v ložnici strávíte až třetinu života? Zamyslet se nad tím, zda se vám v ní dobře spí, se tedy doopravdy vyplatí. Objevte ty nejčastější chyby, na které narazíte v českých ložnicích a zjistěte, jak je vyřešit.

1. Nepohodlná postel

Kvalitní postel je základem pro zdravý spánek. Při jejím výběru proto nepodléhejte módním trendům a na první místo před design a vzhled postavte raději funkčnost. V první řadě se zaměřte na volbu správné velikosti. Tu je možno spočítat na základě vašich tělesných rozměrů. Minimální délka matrace by měla být rovna součtu vaší výšky a délky chodidla. Výška lehací plochy pak má být nejméně 35 cm nad podlahou, vysokým lidem a seniorům však bude více vyhovovat 50–60 centimetrů.

Nepohodlná postelNepohodlná postel

2. Nevhodné povlečení

Neprodyšné, těžké nebo klouzavé povlečení vám ke sladkým snům moc nepomůže. Pokud chcete spát jako miminko, vsaďte na bavlněné povlečení z egyptské bavlny. Na výběr máte hned několik různých možností, podle toho, co přesně od ložního prádla očekáváte. 

Saténové povlečení v úpravě Mako satén se nezatrhává, nežmolkovatí ani nesráží. Z jeho krásy se tak budete těšit dlouhé roky. Navíc je extrémně jemné na dotek, nestudí a neklouže. Pokud vás nebaví domácí práce, bude pro vás správnou volbou nežehlivé povlečení v úpravě Mako Jersey. To vyniká svou výjimečnou měkkostí, hebkostí a prodyšností. Milovníci luxusu a nejvyšší kvality pak mohou sáhnout po damaškovém povlečení v úpravě Mako brokát damašek. Na první pohled zaujme svým specifickým vzhledem, zároveň mu však nechybí ani funkčnost a dlouhá životnost.

Nevhodné povlečeníNevhodné povlečení

3. Špatně nastavené svícení a zastínění

Samozřejmostí pro kvalitní spánek by měla být úplná tma. Ta je totiž nezbytná ke tvorbě spánkového hormonu melatoninu. Pokuste se proto v ložnici co nejvíce eliminovat světelný smog, který pochází z veřejného osvětlení, zářících reklam nebo sousedních domů. Můžete zkusit využít obyčejné závěsy, ještě mnohem lepší jsou však venkovní žaluzie s časovačem. Ty vám umožní do ložnice pustit denní světlo ještě předtím, než vstanete. Díky tomu vaše tělo nebude mít pocit, že se ho snažíte vzbudit uprostřed noci a z postele se vám bude vyskakovat mnohem snadněji.

Špatně nastavené svíceníŠpatně nastavené svícení

4. Nepříjemná teplota v místnosti

Teplota v ložnici by neměla přesáhnout 20 ℃. V letních měsících se však občas setkáme s tím, že splnit tento požadavek je trochu nereálné. V takových případech může být opět skvělým pomocníkem kvalitní bavlněné povlečení. Díky termoregulačním schopnostem v létě příjemně ochladí, navíc je prodyšné a velmi dobře absorbuje vlhkost. Důležité je také ohlídat, aby v ložnici nebyl příliš suchý vzduch. Ten pak může vysušovat sliznice a zvyšovat tak riziko alergií nebo infekcí.

Nepříjemná teplota v místnostiNepříjemná teplota v místnosti

5. Nekvalitní přikrývka a příliš měkký polštář

Přikrývku vybírejte vždy podle teploty, na kterou jste v ložnici zvyklí. Ideálním řešením může být třeba dvoudílná přikrývka. V zimě využijete obě její části, zatímco v létě vám bohatě postačí jen jeden díl. Polštář by měl zase správně podepírat hlavu a krční páteř. Ideální je jej před koupí vyzkoušet, protože to, zda bude vyhovující, záleží na délce krku, zvyklostech i poloze při spánku.

Nekvalitní přikrývka nebo polštářNekvalitní přikrývka nebo polštář

6. Rušivé barvy

Pokud jde o výběr barev, dejte pozor hlavně na fialovou. Podporuje totiž kreativitu a umí pěkně rozpohybovat mozkové závity. A to je pravý opak toho, po čem před spaním toužíme. Stěny a povlečení proto raději laďte třeba do bílé, zelené či modré barvy.Zajímavá může být také žlutá, která navodí příjemnou hřejivou atmosféru.

Rušivé barvyRušivé barvy

7. Přemíra elektronických zařízení v ložnici

Na elektroniku v ložnici si dávejte velký pozor. Mobilní telefon, televize nebo notebook by se k vaší posteli neměli ani přiblížit. Vyzařují totiž modré světlo, na které je lidské tělo velmi citlivé. Jeho vlivem může dojít ke snížení tvorby melatoninu, což vede ke zhoršení kvality spánku. Dlouhodobé usínání u televize nebo večerní scrollování na sociálních sítích pak může způsobit dokonce vznik závažných onemocnění, jako jsou například deprese nebo oslabení imunitního systému.

 

Objevili jste v některých bodech podobnost se svou vlastní ložnicí? Na nic nečekejte a pusťte se do nápravy. Odměnou vám bude zdravý a kvalitní spánek.

Elektronická zařízeníElektronická zařízení



s