6 jednoduchých domácích aktivit, se kterými zlepšíte vaše zdraví

Jak udělat, Jak na to
28.06.2023

V současném hektickém světě se péče o zdraví stává stále důležitější. Nemusíte ale chodit do posilovny, nebo se účastnit náročných fyzických tréninků. V našem článku vám představíme 6 nenáročných domácích aktivit, které můžete velice jednoduše začlenit do svého každodenního života a zlepšit si tak své zdraví. A to velmi rychle a efektivně!

1. Chůze

Chůze je jednou z nejjednodušších forem fyzické aktivity, která ale přináší řadu zdravotních výhod. Projedete-li rychlejší chůzí každý den alespoň 30 minut po svém okolí nebo v přírodě, určitě se i u vás projeví pozitivní vliv na vaše zdraví a pohodu.

Jak konkrétně vám chůze prospěje? Obecně se hlavní zdravotní benefity rychlé chůze projeví následovně:

  • Zlepšuje kardiovaskulární zdraví – posiluje srdce a cévy, zlepšuje průtok krve a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby a mrtvice.
  • Pomáhá spalovat kalorie – jedná se o jednoduchou formu aerobního cvičení, které spaluje kalorie, a tak přispívá k udržování zdravé hmotnosti.
  • Posiluje svaly a kosti – pravidelná chůze posiluje svaly dolních končetin a přispívá k jejich lepšímu svalovému tonu a stabilitě. Kromě toho snižuje riziko osteoporózy.
  • Uvolňuje stres – pozitivní vliv na duševní zdraví. Chůze zlepšuje náladu a zvyšuje pocit pohody. Je to také příležitost k odpočinku, relaxaci a samotu, což rovněž může mít blahodárný vliv na psychiku.

 

2. Procvičování svalů pánevního dna

O problémech s inkontinencí neradi mluvíme, ale pravda je taková, že jde o poměrně častý problém. Netýká se pouze seniorů, ale například i čerstvých maminek či lidí po úrazu. Určitě se mnozí budete divit, ale s tímto problémem vám mohou efektivně pomoci venušiny kuličky pro posílení pánevního dna. Ty totiž nejsou jen vynikající erotickou pomůckou, ale plní také svoji zdravotní funkci.

Kromě problémů s močovou inkontinencí také snižují riziko prolapsu orgánů pánevního dna. Rovněž dokáží zlepšit sexuální spokojenost tím, že zvyšují citlivost a zlepšují kontrolu svalů během pohlavního styku.

 

3. Cvičení jógy

Jógové cvičení je skvělou domácí aktivitou, která má pozitivní vliv na flexibilitu, sílu a duševní zdraví. Výhodou je, že jógu můžete praktikovat kdykoli a kdekoli ve vašem domácím prostředí. Mezi nejdůležitější zdravotní benefity jógy patří:

  • Flexibilita a svalová síla – pomáhá zvýšit rozsah pohybu a uvolňuje napětí ve svalech. Navíc mnohé pozice jógy vyžadují sílu a stabilitu, což přispívá k posílení svalů.
  • Duševní zdraví a relaxace – zvyšuje relaxaci, zlepšuje náladu a zmírňuje úzkost. Jedná se o skvělý způsob, jak si vyhradit čas pro sebe a pracovat na své duševní pohodě.

Tip

Jógové cvičení je vhodné pro lidi různého věku a kondiční úrovně. Můžete si jej přizpůsobit svým schopnostem a potřebám. Začněte s jednoduššími pozicemi a postupně pokračujte k náročnějším. Ke cvičení jógy je vhodné vyhradit si čas ráno nebo večer, případně si jej můžete zakomponovat do svého denního rozvrhu. Na internetu si můžete vybírat z řady instruktážních videí.

 

4. Dostatek spánku

Kvalitní spánek je důležitý pro obnovení energie a udržování celkového zdraví. V tomto směru je nejdůležitější pravidelnost spánku – dospělým se doporučuje 7 až 9 hodin spánku, dětem alespoň 10-12 hodin spánku.

Udržujte si pravidelnou rutinu před spaním, vyhněte se stimulantům před spaním (káva, černý čaj…) a vytvořte si příjemné a tiché prostředí ke spánku. Přirozeně, zdravý spánek podpoříte i s kvalitní dřevěnou postelí s tvrdší matrací.

 

5. Kvalitní a vyvážená strava

Zdravá strava je klíčem k udržení dobrého zdraví. Zaměřte se zejména na pestrost a vyváženost svého jídelníčku. Zahrňte do něj dostatek čerstvého ovoce, zeleniny a celozrnných potravin. Nezapomeňte na bílkoviny z ryb, drůbeže nebo rostlinných zdrojů, a omezte příjem nezdravých tuků, cukrů a příliš slaných potravin.

Pochopitelně je třeba pamatovat i na dostatečný příjem tekutin. Snažte se pít dostatek vody během dne a omezte konzumaci slazených nápojů s vysokým obsahem kalorií. Pravidelné pití vody udržuje zdravou pokožku, správnou funkci orgánů a stimuluje trávení.

 

6. Zahradnictví

Zahradnictví je nejen užitečnou činností, ale je také skvělým způsobem, jak se pohybovat a trávit čas venku. Pěstování květin, zeleniny nebo bylinek vyžaduje fyzickou aktivitu, jako je kopání, zavlažování či pěstování. Zahradnictví proto zlepšuje zdraví tím, že zvyšuje fyzickou kondici a přináší radost, uvolnění od stresu a lepší náladu.s