Spánková hygiena - jak na ní a na co si dát pozor?

Napsal/a:Hana
Přidáno:22.08.2016
Počet odpovědí:3 odpovědí


Rady pro: Spánková hygiena - jak na ní a na co si dát pozor?

0/5
   ( 0 hlasů)
Vašek 22.srpna 2016 napsal:
V dnešní uspěchané době se zdraví spánek podceňuje a mnoho lidí si myslí, že spát osm hodin denně je zbytečné. Ale pozor, nedostatek spánku má za následky špatné fungování organismu a hlavně ovlivňuje negativně psychiku. Spánkem se regeneruje nervový systém, doplňují psychické síly (paměť, pozornost, vnímání, myšlení, rozhodování, psychomotorické tempo a celková rychlost reakcí). Nevyspalý člověk navíc působí podrážděně, zhoršuje se jeho pracovní výkon, koncentrace, poklesá vůle, nastupuje postupně apatie.
Josef 22.srpna 2016 napsal:
Samotný spánek probíhá v cyklech (jeden trvá 90-100 minut) a je tvořen několika fázemi. Fáze se dále dělí na REM a non-REM fáze - jeden cyklus má 4 non-REM a jednu REM. Lidské tělo se regeneruje ve třetí a čtvrté non-REM fázi. Kdo pořádně neprojde ve svém spánku těmito fázemi, tak může dostat mikrospánek - často způsobuje vážné dopravní nehody.
Josef 22.srpna 2016 napsal:
Ještě bych dodal pár rad, jak na ten správně zdravý dlouhý spánek. Choďte spát a vstávat v přibližně stejnou dobu a nerozlišujte mezi víkendem a všedním dnem. Dodržíte tím pravidelný denní rytmus. Přes spaním vždy dobře vyvětrejte, spánek je kvalitnější v místnostech, kde je chladněji. Nezapomeňte na kvalitní matraci, kterou si vždy vcybírejte sami a dle toho, jak vyhovuje Vám. Nedejte na řeči prodejců, někomu vyhovuje měkkčí než jinému nebo naopak tvrdší. To samé platí s polštáři, někdo se do nich chce zahrabat, někdo by spal nejradši bez polštáře úplně. Dále spěte jen v místnostech, kde je tma a ticho, světlo totiž brání vylučování hormonu melatoninu důležitého pro klidný spánek. Také byste měli začít vnímat postel jako prostor určený výhradně jen pro spánek, proto v ní nepracujte, nejíst a nekoukat na TV. Televize by se vůbec neměla v ložnici vyskytovat, protože vyzařuje modré škodlivé světlo. Před samotným spánkem byste neměli konzumovat ani jídlo a pití bohaté na kofein, tedy ani černý čaj, nebo tučné jídlo, po kterém se Vám bude hůře usínat.

Poradit:

s