SUŠÍCÍ PROSTŘEDKY, jak s nimi zacházet?

Napsal/a:Adriana
Přidáno:09.08.2016
Počet odpovědí:1 odpovědí


Rady pro: SUŠÍCÍ PROSTŘEDKY, jak s nimi zacházet?

0/5
   ( 0 hlasů)
Jakub 9.srpna 2016 napsal:

Křehké druhy okrasných květin se usuší mnohem lépe sušícím prostředkem, jakým je například silikagel, který se prodává pod různými obchodními názvy. Při použití dodržujte pokyny výrobce.

Druhá možnost je, vytvořit si vlastní sušicí prostředek. Smíchejte stejný díl boraxu a kukuřičné mouky, případně lze použít i suchý písek. Postupujte následovně: Za suchého počasí natrhejte květiny. Vybírejte pouze rostliny, které jsou v dobrém stavu a pokud možno dříve, než plně rozkvetou. Bez prodlení začněte se sušením.

1. Odstřihněte stonky asi 3 cm pod květem a odstraňte všechny zbývající listy.

2. Vytvořte náhradní stonky. Namočte koneček tenkého (asi 5 mm) drátu potřebné délky do bílého lepidla. Zapíchněte do báze květu co nejblíže zbytku stonku a připevněte k němu.

3. Vyložte krabici vhodné velikosti voskovým papírem.

4. Připravte z boraxu a kukuřičné mouky sušicí směs. Pokud chcete, aby si květiny zachovaly věrné barvy, přidejte na litr směsi přibližně 3 polévkové lžíce nejodizované soli.

5. Na dno krabice nasypejte asi centimetrovou vrstvu směsi.

6. Na vrstvu směsi položte květy svrchní stranou vzhůru. Drátěné stonky ohněte, aby květy ležely skutečně naplocho. Pod jednotlivé květy navršte sušicí směs tak, aby byly dokonale podložené.

7. Prášek opatrně nasypejte také mezi květní lístky a postupně přidávejte, dokud nejsou květy zakryté, nezasypávejte je však zbytečně silnou vrstvou. Krabici příliš nepřeplňujte, sušte vždy jen jedinou vrstvu květů.

8. Krabici nezavírejte. Asi za 6 nebo 7 dní květy zkontrolujte. Usušené květy by se neměly zbytečně nechávat v sušicím médiu.

9. Když je celý proces u konce, opatrně odstraňte jemným kartáčkem prášek z květů. Potom pod každý květ vsuňte ruku a na natažených prstech jej vyjměte. Květy pokládejte na povrch sušicí směsi a nechejte ležet ještě minimálně dalších 24 hodin, aby se květní lístky ustálily v konečné poloze. Jinak by totiž mohly opadat. Když se květy konečně vzpamatují, nastříkejte je tenkou vrstvou bezbarvého laku, aby déle vydržely.

10. Pokud nechcete sušené květiny ihned aranžovat, skladujte je v uzavřených krabicích vyložených hedvábným papírem.

Sušící směs můžete použít opakovaně. Mezitím ji uskladněte v neprodyšně uzavřené dóze. Mezi druhy květin, které se dají sušit tímto způsobem, patří: astra čínská, bělotrn, cínie, Dierama, lekvoj (letní fiala), hledík, jiřinka, kapinice (akácie), kerblík, Moluccella laevis, lilie, mečíky, měsíček, narcis, nevadlec, pivoňka, slaměnky, stračka, šeřík, šuškarda (Liatris) a tulipán. Stejně se dají sušit i zpola otevřené růže; pokud je necháte úplně rozkvést, opadají. Zkuste sušit i poupátka miniaturních růží. Ta se hodí zejména do vonných směsí neboli potpourri.

Poradit: