Jak uchovávat slaměnky a podobné květiny?

Napsal/a:Žofie
Přidáno:09.08.2016
Počet odpovědí:3 odpovědí


Rady pro: Jak uchovávat slaměnky a podobné květiny?

0/5
   ( 0 hlasů)
Vít 9.srpna 2016 napsal:
Pěstování slaměnek a dalších květin, které se dají velmi snadno sušit, není vůbec náročné. Trhejte je ještě předtím, než se květy zcela rozvinou, odstraňte listy a zavěste je květy směrem dolů na vzdušné místo. Ze sušených květin se dají aranžovat půvabné kytice, ale hodí se i k výrobě různých jiných dekorací. Zde je několik vhodných druhů: Slaměnky _(též smil, Helichrysum) jsou nenáročné jednoletky s půvabnými květy, zbarvenými od bílých a jemně pastelových odstínů až po temně rudou a sytě žlutou. Dorůstají až 70 cm, existují však i zakrslé odrůdy. Pískožil (Ammobium alatum) je otužilá jednoletka se stříbřitým květenstvím. Gomphocarpus fruticosus mívá v srpnu hnědé nebo zelenavě žluté plody a bývá téměř 1 m vysoký. Tuto jednoletku můžete používat do kytic s čerstvými květinami, ale i do sušených aranžmá. Trávnička neboli statice existuje jako jednoletá i vytrvalá odrůda. Používejte ji čerstvou i sušenou, krásně se hodí do nadýchaných, vzdušných kytic.
Daniel 9.srpna 2016 napsal:
Bělotrn (Echinops) je sušený skutečně překrásný, raději pro něj však použijte sušicí přípravek. Bělotrn naleznete na mnoha místech ve volné přírodě v celé České republice. Suchokvět (Xeranthemum annuum) má plné, jakoby papírové květy, které bývají zbarvené bíle, nachově nebo kombinací obou těchto barev. Druh Xeranthemum anaphylis má perlově bílé květy a šedavé listy. Rostlinu netrhejte, dokud květy nevypadají jako z papíru. Do rodu smilek (též nesmrtelka, Helipterum) patří druhy, které se někdy prodávají pod názvem Rhodanthe nebo Acroclinium. Patří mezi nejpůvabnější "slaměnky" a jsou nenáročné na péči. Trhejte květy ihned, jakmile rozkvetou a opět sušte zavěšené s květy směrem dolů. Acroclinium mívá květy v sytých odstínech lososové, meruňkové, růžové a třešňově červené, s bílými a krémovými tóny. Na sušení sbírejte nerozkvetlé pupeny. Můžete používat sušené, do zimních kytic i čerstvě řezané květy. Rostliny jsou bohatě větvené a hojně kvetou; dorůstají výšky až 60 cm. Helipterum sanfordii má stříbřité listy a papírově bílé květy. Helipterum rhodanthe mé nápadné svěšené růžové květy, velké až 4 cm. Věkostráz (Gomphrena globosa) můžete snadno pěstovat v jakékoliv půdě, dobře snáší sucho. Při sušení zachovává tvar i barvu. Laskavec ocasatý (Amaranthus caudatus) působí velmi pěkně. Catananche caerulea má překrásně modré květy, které se musejí sbírat a sušit hned, jak rozkvetou, jinak ztrácejí barvu. Didiscus caeruleus se honosí záplavou levandulově modrých květů na dlouhých stoncích. Mochyně (Physalis) a měsíčnice (Lunaria) vypadají skvěle ve smíšených sušených kyticích. Moluccella laevis má překrásné, téměř 0,5 m dlouhé snítky obsypané drobounkými květy s velkými zelenými kalichy. V letních kyticích jsou krásně zelené, v zimních sušených aranžmá mají stříbřité zbarvení.
Ondřej 9.srpna 2016 napsal:
Zkuste třeba řebříčky, jsou moc hezké a efektivně zaplní prázdné místo v aranžmá. Řebříčky (Achillea) a stříbrné snítky čistce (Stachys lanata) by se měly sušit zavěšené s květy směrem dolů. Povíjnici hlíznatou (Ipomoea tuberosa) prostě musíte mít! Anglicky se tomuto druhu povíjnice říká "dřevěná růže". To kvůli suchému kalichu a oplodí (perikarpu), které se vyvíjí po odkvětu žlutých květů. Její domov leží v západní Indii a dalších tropických oblastech. Při pěstování ze semínka pokvete až druhým rokem. Uprostřed květu je jakýsi kulovitý útvar podobný pupenu a okolo něho vyrůstá pětice nazpět zahnutých kališních lístků. "Dřevěná růže" skutečně vypadá jako růže vyřezaná ze dřeva, tuhá a nalakovaná má překrásný, leskle hnědý odstín. Tyto "růže" vypadají úžasně v kyticích i různých aranžmá ze sušených květin.

Poradit: