Jak se postarat o řezané květiny, aby nám co nejdéle vydržely?

Napsal/a:{neznám}
Přidáno:01.03.2016
Počet odpovědí:2 odpovědí


Rady pro: Jak se postarat o řezané květiny, aby nám co nejdéle vydržely?

0/5
   ( 0 hlasů)
Admin 23.června 2016 napsal:

Když přineseme domů řezané květiny, musíme je nejdříve ostrým nožem seříznout, nejlépe pod vodou, aby se do kapilár stonků nedostal vzduch. Odstraníme všechny povadlé a přebytečné listy a před vložením do vázy necháme květiny odpočinout. Až po hlavičky květů je ponoříme do odstáté vody a necháme je tam asi hodinu. Teprve potom je vložíme do vázy s odstátou vodou, do které můžeme přidat několik kousků dřevěného uhlí nebo speciální přípravek.

Rostlinám s tvrdými dřevnatými stonky, jako je například šeřík, před ponořením do vody konce stonků neodřezáváme, ale do výšky asi 3 až 5 centimetrů je rozklepeme. Konce silných větví můžeme dvakrát rozříznout a části, které budou pod vodou, propíchnout na několika místech ostrou jehlou nebo je na několika místech nožem naříznout.

Přineseme-li domů řezané květiny pozdě na podzim nebo v zimě, nesmíme je hned rozbalit. Květiny jsou totiž velmi citlivé na změny teploty, proto je necháme nejdříve trochu ohřát.

Máme-li vlastní zahrádku, řežeme květiny pouze časně ráno, když je ještě rosa, potom nám ve váze déle vydrží. Nikdy nesmíme nařezané květiny nechat ležet na slunci.

Velmi dobře se uchovají květiny, jejichž stonek zapíchneme do mechové podestýlky. Mech totiž udržuje vláhu i chlad a nehnije.

Jaroslav Bidlo 20.srpna 2016 napsal:
Na jednu metodu jsem přišel náhodou. Do vázy s gladioly jsem natočil vodu z nádže na zalévání.Voda je čistá, ale jsou v ní perloočky. Normálně je dává rybkám do akvária,ale tentokrát začaly čistit vodu ve váze a ta se nekazila. Je to metoda jenom pro toho,kdo má možnost nalovit perloočky a dát si je do vázy. Já to tak dělám a voda se nekazí.

Poradit: