Než začnete poprvé šít

Napsal/a:{neznám}
Přidáno:01.03.2016
Počet odpovědí:1 odpovědí


Rady pro: Než začnete poprvé šít

0/5
   ( 0 hlasů)
Admin 23.června 2016 napsal:

Velmi důležitý je správný nákup materiálu, ze kterého budeme šít. Musíme vědět, co si chceme ušít a k jakým příležitostem. Také je samozřejmě důležité vědět, jaké množství tkaniny na určitý druh oděvu potřebujeme. Spotřeba látky závisí na její šířce, na výšce postavy a samozřejmě na tom, co si chceme ušít. Obecným pravidlem je, že potřebujeme 2 délky plus délku rukávu tkaniny šíře 90 centimetrů a 1 délku plus délku rukávu tkaniny šíře 140 centimetrů. U kalhot, sukně a šatů počítáme s přídavkem na záložku. Chystáme-li se šít model s velkými kapsami a lištami či jiným ozdobným členěním, koupíme příslušné množství látky navíc. Počítáme s tím, že se tkanina srazí, zvláště jedná-li se o bavlnu, a koupíme raději o deset centimetrů více.

A ještě jedna důležitá připomínka: Kupujete-li kostku, musíte přikoupit o tolik centimetrů navíc, kolik je široký kostkový vzor.

Pokud se šitím začínáte, raději nekupujte drahé materiály, ale nejdříve vyzkoušejte svůj um na levné tkanině. Na první pokusy se šitím použijeme i starší oděv. Ten rozpáráme a z rozpáraných dílů odstraníme nitě. Potom vše vypereme, necháme uschnout a z rubu vyžehlíme. Každý rozpáraný díl pozorně prohlédneme a na rubu křídou označíme poškozená místa. Použijeme-li při šití kombinaci dvou materiálů, měla by být jejich síla přibližně stejná a měly by barevně ladit.

Poradit:

s