Než poprvé střihnete

Napsal/a:{neznám}
Přidáno:01.03.2016
Počet odpovědí:1 odpovědí


Rady pro: Než poprvé střihnete

0/5
   ( 0 hlasů)
Admin 23.června 2016 napsal:

Než začneme stříhat, měly bychom tkaninu předem vysrážet. Praním se zvláště srážejí bavlněné tkaniny, které proto musíme před stříháním vyprat nebo alespoň pokropit teplou vodou, nejlépe pomocí rozprašovače vody na květiny, a po rubové straně vyžehlit. Také lněné tkaniny se praním značně srazí. Buď je předem vypereme, nebo navlhčíme po lícní straně a přežehlíme.

Vlněné tkaniny nepereme, ale srážíme je tím, že přežehlíme celou tkaninu z rubu přes mokrou tkaninu.

Tkaniny z přírodního hedvábí se nesrážejí, jen je před stříháním za sucha přežehlíme, aby se vyrovnaly. Musíme dávat pozor, aby žehlička nebyla příliš horká, protože hedvábí ztrácí působením vysokých teplot svoji pevnost.

Viskózové a acetátové hedvábí žehlíme za sucha po rubové straně.

Také umělé materiály se nesrážejí, jen je předem opatrně přežehlíme přiměřeně teplou žehličkou. Vyžehlenou tkaninu složíme lícem k sobě, pevný kraj na pevný kraj, a vyrovnáme.

U kostkovaných a proužkových materiálů dáváme pozor, aby se kryl vzor. Látku v kraji pečlivě prošpendlíme. Křídou na rubu označíme případné kazy a vady, které jsou z lícu vidět.

U tkanin s vlasem, to znamená především u sametu a manšestru, musí vlas na všech střihových dílech směřovat jedním směrem, jinak by měly jednotlivé části hotového oděvu jiný odstín. Směr vlasu si označíme na rubu šipkou.

Poradit:

s