Jak na samotné barvení?

Napsal/a:Sajma
Přidáno:09.08.2016
Počet odpovědí:2 odpovědí


Rady pro: Jak na samotné barvení?

0/5
   ( 0 hlasů)
Tobias 9.srpna 2016 napsal:

Tato kapitola je přehledem základních kroků k obarvení 20 dkg materiálu. Barvíte-li větší množství, uvedené hodnoty prostě vynásobte:

1. Pokud barvíte přadena nebo klubka vlny, jemně je na dvou místech upevněte, aby se nezamotala. Totéž pravidlo platí pro barvení nití.

2. Namočte přadena nebo látky nejméně na hodinu do vody, aby se na nich v barvící lázni nevytvořily nepěkné proužky nebo skvrny. Mokrý materiál také rychleji vsákne barvu.

3. Barvící lázeň (zeleninový, bylinný nebo ovocný odvar) nalijte do smaltované nádoby. Zřeďte dostatečným množstvím vody, abyste získali přibližně 3 litry roztoku. Přidejte materiál, který chcete obarvit, a na mírném ohni vařte asi hodinu, nebo dokud nedosáhnete požadovaného odstínu. Nezapomínejte, že když je látka nebo vlna mokrá, barvy vypadají tmavší. Dřevěnou lžící nebo vařečkou udržujte materiál ponořený. Zejména vlna je lehká a snaží se vyplavat na hladinu. Přízi ani vlnu nemíchejte, nebo se zamotá. Poznámka: Používáte-li mořidlo, rozpusťte jej nejprve v zavařovací sklenici přibližně v šálku vody a důkladně rozmíchejte. Vlijte do barvící lázně a zamíchejte ještě před tím, než do ní vložíte přízi nebo látku.

4. Když dosáhnete požadovaného odstínu, vyjměte materiál z lázně. Stiskněte kousek mezi prsty, abyste získali představu, jak bude barva vypadat po usušení. Vymáchejte v horké vodě o teplotě přibližně stejné, jakou měla barvící lázeň (prudkou změnou teploty by se vlna mohla srazit nebo zplstnatět). Máchání opakujte tak dlouho, dokud nezůstane čistá voda, pak zavěste na stinné místo. Pokud jste jako mořidlo používali chlorid cínatý, vyperte vlnu v mydlinkách a pak znovu vymáchejte. Jemně vymačkejte vodu, nikdy neždímejte. Nakonec můžete použít avivážní prostředek, po kterém zůstane vlna měkká a nadýchaná.

Pablo 9.srpna 2016 napsal:
Až získáte s barvením více zkušeností, budete možná chtít vyzkoušet různé barevné kombinace. Můžete zkusit obarvit pouze polovinu délky příze. Položte přes hrnec dřevěnou hůlku a přes ni zavěste vlnu tak, aby do barvícího roztoku, připraveného například z kaliny, dosahovala pouze polovina. Druhou polovinu můžete namočit do jiné lázně, například do šťávy z vinných hroznů. Povařte obě poloviny požadovanou dobu. Vyjměte a vymáchejte. Získáte příjemné pastelové odstíny, které se k sobě výborně hodí. Stejně zajímavých výsledků docílíte i při dalších kombinacích, například dvou odstínů zelené, hnědé, žluté nebo oranžové. Barvení přírodními barvami je úžasně zábavné a dobrodružné a barvy, které vytváříte, jsou jedinečné a jenom vaše. Z krásně obarvených přízí nebo látek můžete šít oděvy nebo vyrábět dekorativní objekty. Například z vlněné příze můžete plést, tkát, háčkovat nebo vyšívat goblény.

Poradit:

s