Začátky pletení

Napsal/a:{neznám}
Přidáno:01.03.2016
Počet odpovědí:2 odpovědí


Rady pro: Začátky pletení

1/5
   ( 1 hlasů)
Admin 23.června 2016 napsal:

Než přistoupíme k pletení, musíme si práci dobře rozmyslet a naplánovat. Nejdříve si připravíme jednoduchý střih nebo aspoň nákres, který okótujeme potřebnými rozměry. Můžeme také použít základní střih na halenku. Potom si vypracujeme malý vzorek, ze kterého vypočítáme potřebný počet ok, posoudíme, zda volíme správný vzor a správnou sílu jehlic. Obvykle pleteme vzorník z dvaceti ok a dvaceti řad. Vzorník vypneme, změříme a propočítáme, na kolik očí musíme začít plést, aby měl svetr potřebné rozměry. Stejně si podle střihu a vzorníku odvodíme i počet ok při ujímání, rozšiřování, pletení výstřihu, průramků a podobně. Začínáme s jednoduchými vzory a modely, a teprve když získáme určitou praxi, pustíme se do složitějších.

Když máme všechny díly upletené, musíme je vypnout. Jednotlivé díly rozložíme nejlépe na dece na koberci a vypneme pomocí špendlíků na žádanou velikost i tvar. Potom je překryjeme mokrou tkaninou a necháme asi 48 hodin vypnuté, dokud tkanina neuschne. Jednotlivé upletené díly nikdy nežehlíme, protože tím vlnu zbytečně zploštíme a svetr by ztratil na měkkosti a nadýchanosti. Na vypnutých dílech zašijeme všechny uzlíky a konce a jednotlivé díly sešijeme zadním stehem k sobě. Nakonec ukončíme výstřih, případně obšijeme dírky, přišijeme knoflíky a jiné ozdoby.

Helena Nováková 26.října 2018 napsal:
Dobrý den, ráda bych se zeptala jakým způsobem mohu rozšiřovat pletení tak aby se netvořily okrasné dírky. Umím jen přidávat nahozením. Nehození potřebuji u rukávů (svetřík pro panenky) pletu od krku do pasu v jednom kuse a doplétám pak rukávy. Můžete mi prosím poradit? Děkuji.

Poradit: