Jak se liší příprava různých druhů ryb?

Napsal/a:{neznám}
Přidáno:24.02.2016
Počet odpovědí:1 odpovědí


Rady pro: Jak se liší příprava různých druhů ryb?

0/5
   ( 0 hlasů)
Admin 23.června 2016 napsal:

Malé ryby tepelně upravujeme pět až deset minut, velké ryby vcelku asi třicet minut, jednotlivé porce osm až deset minut. Při grilování stačí čtyři až pět minut na každou stranu. Čím méně tekutin použijeme při vaření, tím bude ryba chutnější.

Nejlepší a nejjemnější chuť má ryba vařená v páře. Tento způsob úpravy je vhodný zejména pro šetřící diety. Chuť vařené ryby můžeme zlepšit ochuceným máslem. Připravíme si ho z čerstvého másla přidáním čerstvého strouhaného křenu nebo sekaného kopru, petrželky či pažitky, lahůdkové cibule, strouhaných nakládaných okurek i dalších přísad.

Malé ryby připravujeme vcelku, nejvhodnější úprava je smažení nebo pečení na másle, protože tím změknou drobné kostičky. Celé ryby nebo jednotlivé porce můžeme také tepelně upravovat balené v alobalu, ubrousku či mikrotenovém sáčku jsou potom šťavnatější.

Ryby zbavíme před vařením zápachu, omyjeme-li je a položíme na několik hodin do octa zředěného s vodou v poměru 1 : 1, do kterého přidáme dva bobkové listy nebo nakrájenou cibuli. Jednodušší je potřít ryby před úpravou citrónem. Při vaření ryb, které mají charakteristický ostrý pach, to znamená například tresky, mořského okouna, štiky nebo sumce, doporučujeme pro zmírnění zápachu do vývaru přidat více kořenové zeleniny, cibule a koření. Když do vody, ve které vaříme rybu, nalijeme trochu čerstvého mléka, zmizí charakteristický zápach a ryba bude chutnější.

Cejn, karas a lín nejsou vhodné pro tepelnou úpravu vařením, proto tyto ryby raději smažíme nebo pečeme na másle.

Ryby určené k dušení nejdříve osolíme a necháme asi třicet minut odležet. Před dušením je krátce opečeme na tuku, budou mít výraznější chuť a podrží si více šťávy.

Když očištěnou a na porce nakrájenou rybu před pečením vysušíme ubrouskem, upeče se krásně do zlatova. Při porcování nesmíme na rybu příliš tlačit, protože z ní vytéká šťáva, obsahující cenné živiny. Rybu musíme osolit už čtvrt hodiny před pečením, jinak se nám rozpadne na kousky.

Pečeme-li v troubě celou rybu, podložíme ji na pekáči proužky několikrát přeloženého alobalu nebo pergamenového papíru. S jejich pomocí pak snadno hotovou rybu přendáme. Při pečení klademe rybu nejdříve na rozpálený tuk, zprudka z obou stran opečeme a potom zvolna dopékáme na mírném ohni. Rybu občas podléváme vypečenou šťávou, aby maso zůstalo šťavnaté.

Z rybího masa můžeme také připravit karbanátky. Z ryby odstraníme kůži, maso vykostíme, umeleme, přidáme lehce osmaženou cibulku, žemli namočenou v mléce, vejce a koření.


Poradit: