Příprava a lepení tapet na zeď

Jak udělat, Jak na to
01.08.2019

Příprava a lepení tapet na zeď – na co si dát pozor. Láká vás obnovit image vašeho interiéru? Chcete nové tapety na zeď? Vrhnout se do tapetování po hlavě a bez řádné přípravy by ale mohlo skončit neštěstím. Pokud nejste odborníkem na tapetování, nejprve si nastudujte, co tapetování obnáší a teprve poté vyrazte do obchodu vybírat nové tapety.

Na následujících řádcích najdete dobré rady, jak správně připravit podklad, co se starými tapetami, jak se lepí jednotlivé druhy tapet a jak postupovat v průběhu lepení tapety na zeď.

Nepodceňte přípravu podkladu

Příprava podkladu před lepením tapet
Příprava podkladu před lepením tapet

Aby tapety na zdi vypadaly krásně, musíte před začátkem tapetování vždy myslet na to, že dobře připravený podklad je základ.

Podklad musí být:

  • Pevný
  • Čistý
  • Suchý
  • Bez trhlin (některé druhy tapet trhliny přemostí)
  • Bez látek a mastnoty, které by bránily lepení

Jako podkladová plocha nemusí přitom sloužit jen stěna, ale i jakákoli jiná nosná konstrukce. Pokud se hovoří o podkladu, musíte do něj zahrnout nejen samotnou zeď nebo stavební panel, ale také různé vrstvy – omítky, nátěry, stěrky, barvy, staré tapety a izolace.

Co u podkladu sledovat

  • Pevnost – zejména u omítek si před lepením tapet udělejte jednoduchý test. Přejeďte po omítce rukou nebo na ni přilepte a strhněte papírovou lepící pásku. Pokud na ruce nebo na pásce zůstanou zbytky omítky, není podklad dostatečně pevný a tapeta by na něm nemusela držet.
  • Nasákavost – rozlišujeme tři stupně nasákavosti. Vrstva, na kterou se chystáme lepit tapetu může být savá (beton, přírodní kámen, cihly, dřevo, sádrokarton), hutná nebo nesavá (kov, plast, lino). U nesavých povrchů zvýšíme jejich savost aplikací omítky, barvy nebo stěrky.

Nasákavost stěny poznáte podle toho, že když na ní stříknete vodu z rozprašovače, změní stěna po chvíli barvu. Pokud ale ztmavne vlivem působení vody příliš rychle, je nasákavost moc vysoká a bude nutné aplikovat penetrační nátěr.

  • Vlhkost – nedokážete-li odhadnout, zda je povrch stěny dostatečně vyschlý, opět proveďte test. Na zeď nalepte papírovou páskou fólii o rozměru 0,5m² a nechte ji 24 hodin nalepenou. Poté fólii odstraňte. Pokud jsou na ní známky vlhkosti, musíte stěnu nechat ještě vyschnout nebo schnutí urychlit instalací teplometů.
  • Přítomnost skvrn – rozhodně neaplikujte tapety na místa, kde jsou skvrny od olejů, mastnoty, nebo dehtu. Lepidlo ani tapeta zde držet nebudou.
 

Odstraňování starých tapet nemusí jít vždy snadno

Před tapetováním je často nutné odstranit staré tapety. Vystačit byste si měli s malířskou štětkou, vodou, odstraňovačem tapet a špachtlí. Jedinou výjimkou jsou vliesové tapety, které jdou snadno odstranit i za sucha a není nutné na ně používat mokrou cestu.

Pokud staré tapety nechtějí ze zdi, měl by na řadu přijít váleček s trny, který tapetu perforuje. Tam, kde je tapeta přilepena disperzním lepidlem však uspějete jen za pomoci stroje na tvorbu páry.

Čím se při tapetování řídit u jednotlivých druhů tapet

Druhy tapet
Druhy tapet

Není tapeta jako tapeta a podle toho, jaký typ tapety si zvolíte, musíte poté přistupovat i k lepení tapet na zeď.

Papírové tapety

Cenově výhodné papírové tapety jsou velmi oblíbenou variantou, jak rychle změnit design místnosti. Při tapetování lepidlo nanášejte rovnou na tapetu a chvíli počkejte, až tapeta lepidlo nasákne. S čekáním to ale nepřežeňte, jinak se vám tapeta příliš napne. Během schnutí se bude papírová tapeta smršťovat, proto se u tohoto typu tapet doporučuje lepit pásy mírně přes sebe.

Vliesové tapety

S lepením vliesových tapet není taková práce jako s ostatními druhy tapet. Lepidlo se nanáší na stěnu, na kterou se pak umístí tapeta. Vliesové tapety můžete nalepit na sádrokarton, dřevotřísku, beton i na klasickou zeď. Dokáží přitom přemostit menší praskliny. Největší výhodou je, že pokud tapetu nalepíte nakřivo, jednoduše ji stáhnete a nalepíte znovu. Vliesové tapety se i po delší době ze zdi sundávají velmi snadno.

Vinylové tapety

Omyvatelná a voděodolná vinylová tapeta je hitem, který vládne v koupelnách a v kuchyních. Pro nalepení vinylových tapet si raději pozvěte odborníka. Lepidlo se nanáší na tapetu a v případě chyby se tapeta špatně odstraňuje. Chybovat tedy není na místě. Na druhou stranu je skvělé, že vinylové tapety dokáží zakrýt drobné praskliny a nerovnosti, a navíc působí jako částečný tepelný izolant.

Textilní tapety

Zajímavou variantou, jak ozdobit zdi jsou textilní tapety. Ale pozor, jejich lepení není jednoduché. Podle toho, jakou podkladovou vrstvou jsou textilní tapety vybaveny se volí i způsob lepení. Papírový podklad se lepí stejně jako papírové tapety, vliesový podklad zase vyžaduje lepení jako u vliesových tapet.

Tapetování – jak postupovat, aby byl výsledek dokonalý

Tapetování - jak na to

Tapetování - jak na to

Když máte připravený podklad, odstraněné staré tapety a nakoupeny nové, můžete se vrhnout do tapetování. Ujistěte se, že vám sedí výrobní čísla (šarže) na všech rolích tapet. Pokud by neseděla, mohlo by se stát, že se bude na jednotlivých rolích mírně lišit odstín tapet. Vždy si kupte raději o jednu roli tapet víc, abyste měli prostor pro případné opravy.

V místnosti, ve které chcete tapetovat by se měla pohybovat teplota kolem 19 °C. Tapety si rozložte na rovný podklad a naměřte si potřebnou délku pásů. Na každé straně nechte přibližně 5 cm na přesah, který po nalepení odříznete. U vzorovaných tapet nezapomeňte na návaznost vzoru a na prostřih.

Lepidlo nanášejte na pás od středu ke stranám. Pás potom složte natřenými částmi k sobě, aby mohla tapeta lepidlo nasáknout. Vždy si připravte takový počet pásů, který zvládnete nalepit do 15 minut.

Lepte směrem od oken. Vypínače i zásuvky nejprve odmontujte, přelepte tapetou a tapetu pak odstřihněte nůžkami nebo prořízněte nožem. Nalepený pás vyhlaďte hadříkem, abyste vytlačili vzduchové bubliny. V místech oken, dveří a různých ohybů udělejte nástřih na vrchní i spodní straně tapety a tapetu přehněte. Pokud chcete vytapetovat i strop, vezměte si k ruce někoho dalšího – jeden bude tapetu přikládat ke stropu a druhý držet ve vzduchu.

Netroufáte si na lepení tapet?

I zkušený kutil se může lepení tapet zaleknout a není se čemu divit. Proto je tu společnost Barkotex, u které si tapety nejen vyberete, ale kde vám také pomohou s tapetováním. Mají dlouholeté zkušenosti v oboru, a výsledek tapetování bude vždy podle vašeho očekávání.



s