Šití a žehlení

Napsal/a:{neznám}
Přidáno:01.03.2016
Počet odpovědí:1 odpovědí


Rady pro: Šití a žehlení

0/5
   ( 0 hlasů)
Admin 23.června 2016 napsal:

Dříve než přejdeme ke strojovému šití, připravíme si nitě, které budeme potřebovat. Než se rozhodnete pro určitý odstín, raději si nitě vyzkoušejte na malém ústřižku látky. Doporučujeme vám používat stejné spodní i svrchní nitě, ušetříte si práci s převlékáním nití při štepování. Někdy totiž vychází spodní strana strojového šití navrch. Potřebujeme-li prošít na stroji velmi tenký materiál, například krepdešín, žoržet nebo trikotýn, podložíme ho tenkým bílým papírem, tkanina nebude klouzat.

Nemůže-li šicí stroj prošít gumu nebo jiný silnější materiál ze syntetických vláken, stačí přetřít místa, kde bude šev, svíčkou a půjde vám to docela snadno. Při šití dáváme pozor, aby se nám prst nedostal pod jehlu. Máte-li malé děti, nenechávejte nikdy otevřený stroj bez dozoru.

Než budeme u hotového oděvu přišívat napevno délku, pověsíme šaty nebo sukni na několik dní na ramínko, aby se tkanina předem vyvěsila.

Chceme-li hotový oděv ozdobit ručním vyšíváním, musíme zvolit nitě nebo bavlnky, které nebudou pouštět barvu a nebudou se srážet. V opačném případě by se po vyprání celý oděv zničil. Při šití máme stále po ruce žehličku a průběžně ji používáme. Rozžehlujeme švy, přežehlujeme díly, zažehlujeme podložení, límec, manžety, podsádky a podobně. Výborná je žehlička s napařováním, zvláště při šití vlněných oděvů. Ušetříme si mnoho práce se stálým namáčením a ždímáním látky na přežehlování.

Záševky sežehlujeme k jedné straně ke středu, prsní záševek sežehlujeme směrem k pasu. Při žehlení dáváme pozor, abychom nevytáhly výstřih a průramky. Hotový oděv ještě jednou přežehlíme. Před žehlením musíme nejdříve odstranit z lícové strany kartáčem z látky zbytky křídy, aby se nezažehlila, protože pak by nešla odstranit. Při žehlení postupujeme od manžet a rukávů, potom přežehlíme límec a živůtek a nakonec žehlíme sukni.

Poradit:

s