Přesazování pokojových rostlin

Napsal/a:{neznám}
Přidáno:01.03.2016
Počet odpovědí:1 odpovědí


Rady pro: Přesazování pokojových rostlin

0/5
   ( 0 hlasů)
Admin 23.června 2016 napsal:

Pokojové květiny přesazujeme podle potřeby, zejména pak tehdy, když kořeny zcela vyplnily květináč. Doba je u jednotlivých rostlin individuální, většinu rostlin přesazujeme každoročně v předjaří. )

Zda je nutné rostlinu přesadit, zjistíme, když vyklepneme celý kořenový bal z květináče a vidíme, že kořeny už nemají v květináči dost místa. Občas také musíme kontrolovat stav zeminy v květináčích. Když začne nepříjemně zapáchat, zkysla a musíme ji vždy okamžitě vyměnit.

Rozměry nových nádob na přesazování květin určíme snadno: Starý květináč se musí těsně vejít do nového. Ani rychle rostoucí rostliny nepřesazujeme do příliš velkých květináčů, protože by v nich kořeny nestačily prorůst všechnu půdu a ta by zkysla.

Při přesazování můžeme použít starší květináče, ale vždy je předtím vymyjeme horkou vodou. Příliš staré a znečištěné květináče raději vyhodíme a pořídíme si nové. Podle rozměrů květináče položíme na dno jeden nebo několik střepů (vypouklou stranou nahoru) nebo vrstvu dřevěného uhlí či štěrku vysokou 3 centimetry. Tato drenážní vrstva zajišťuje odtékání přebytečné vody z květináče a tím i správné provzdušnění půdy, potřebné pro dýchání kořenů.

Při přesazování rostlin si počínáme opatrně a s rostlinami zacházíme citlivě. Odkryté kořeny nesmíme nechat dlouho na vzduchu, aby nezaschly jemné vláskové kořínky. Rostlinu přesadíme co nejrychleji, ale velmi opatrně do připravené nádoby, kořeny rovnoměrně rozložíme a zasypeme je čerstvou zeminou. Mohutnějším kořenovým balem přitom mírně zatřepeme (poklepem květináče nebo pomocí stonku rostliny), aby se zemina dostala i mezi kořeny.

Poradit: